BiznesINFO.pl
PKO BP wzrost cen

Obraz Krzysztof Pluta z Pixabay

PKO BP nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny wzrost na naszą niekorzyść

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

PKO BP podało wyjątkowo niepokojące prognozy. Według ekspertów banku, ostatnia tendencja spadkowa inflacji może zostać zatrzymana. Powodem będą wyższe ceny importowanych warzyw oraz owoców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ostatnio spadła inflacja

  • Jakie są prognozy na przyszłość

  • Jak zmienią się ceny żywności

Ekonomiści PKO BP o ostatnich wskaźnikach inflacyjnych

Eksperci PKO BP udzielili komentarza na temat ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 roku wzrosły o 2,4 proc. w stosunku rok do roku. Względem listopada, wzrost wyniósł 0,1 proc.

Jak wskazują analitycy banku PKO BP, inflacja w grudniu spadła poniżej celu NBP, który wynosi 2,5 proc., co było nie lada zaskoczeniem dla wielu ekspertów. Zwłaszcza że ostatni taki poziom inflacji odnotowano w maju 2019 roku.

Wpływ na wskaźnik straty wartości pieniądza miały ceny żywności, które w grudniu były dosyć stabilne w ujęciu miesiąc do miesiąca. To było o tyle zaskakujące, że zwykle pod koniec odnotowuje się wyższe ceny na rynku spożywczym.

Eksperci PKO BP wprost stwierdzili, że w grudniu 2020 roku, ceny żywności były "głównym czynnikiem dezinflacyjnym". Co więcej, mięso wieprzowe, drobiowe, a także warzywa były tańsze niż przed rokiem.

Jednocześnie odnotowano wzrost cen paliw o 3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Jak wskazują analitycy PKO BP i tak były tańsze niż rok temu, spadek rok do roku wyniósł aż 8,4 proc.

Nie bez wpływu na wskaźnik inflacji miała również inflacja bazowa. Szacunki ekspertów wskazują, że niespodziewanie spadła z listopadowego 4,3 proc. do grudniowego 3,7 proc.

- Do czego [spadku inflacji bazowej - dop. red.] przyczyniły się niższe dynamiki cen łączności (zarówno usługi, jak i sprzęt), odzieży i obuwia (wcześniejsze wyprzedaże) oraz usług transportowych i ubezpieczeniowych - piszą eksperci PKO BP.

W grudniu odnotowano także wyhamowanie wzrostu cen usług i to po raz pierwszy od sierpnia. Z 7,8 proc. rok do roku, wskaźnik spadł do 6,4 proc., zaś wzrost cen towarów spadł z 1,3 proc. do 0,9 proc. Eksperci PKO BP wskazują, że mimo to dynamika cen usług jest wciąż wysoka.

PKO BP: Jeszcze nie ma powodów do radości. Spadek inflacji może być tylko chwilowy

Według analityków PKO poziom inflacji poniżej celu NBP nie utrzyma się długo. Z powodu nowych podatków, takich jak opłata cukrowa, podatek od alkoholu w małych butelkach, opłata mocowa, wyższy abonament RTV/AGD i podatek handlowy) sytuacja się znacznie pogorszy. Nie bez znaczenia będą miały także wyższe ceny energii. Inflacja średnioroczna może wynieść nawet 3,1 proc.

- Ponowny spadek inflacji w lutym i marcu może być ograniczany przez wyższe ceny importowanych warzyw i owoców w związku z trudnymi warunkami pogodowymi w Hiszpanii - czytamy w raporcie PKO BP.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >