BiznesINFO.pl
PKO BP wzrost cen

Obraz Krzysztof Pluta z Pixabay

PKO BP nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny wzrost na naszą niekorzyść

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

PKO BP podało wyjątkowo niepokojące prognozy. Według ekspertów banku, ostatnia tendencja spadkowa inflacji może zostać zatrzymana. Powodem będą wyższe ceny importowanych warzyw oraz owoców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ostatnio spadła inflacja

  • Jakie są prognozy na przyszłość

  • Jak zmienią się ceny żywności

Ekonomiści PKO BP o ostatnich wskaźnikach inflacyjnych

Eksperci PKO BP udzielili komentarza na temat ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 roku wzrosły o 2,4 proc. w stosunku rok do roku. Względem listopada, wzrost wyniósł 0,1 proc.

Jak wskazują analitycy banku PKO BP, inflacja w grudniu spadła poniżej celu NBP, który wynosi 2,5 proc., co było nie lada zaskoczeniem dla wielu ekspertów. Zwłaszcza że ostatni taki poziom inflacji odnotowano w maju 2019 roku.

Wpływ na wskaźnik straty wartości pieniądza miały ceny żywności, które w grudniu były dosyć stabilne w ujęciu miesiąc do miesiąca. To było o tyle zaskakujące, że zwykle pod koniec odnotowuje się wyższe ceny na rynku spożywczym.

Eksperci PKO BP wprost stwierdzili, że w grudniu 2020 roku, ceny żywności były "głównym czynnikiem dezinflacyjnym". Co więcej, mięso wieprzowe, drobiowe, a także warzywa były tańsze niż przed rokiem.

Jednocześnie odnotowano wzrost cen paliw o 3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Jak wskazują analitycy PKO BP i tak były tańsze niż rok temu, spadek rok do roku wyniósł aż 8,4 proc.

Nie bez wpływu na wskaźnik inflacji miała również inflacja bazowa. Szacunki ekspertów wskazują, że niespodziewanie spadła z listopadowego 4,3 proc. do grudniowego 3,7 proc.

- Do czego [spadku inflacji bazowej - dop. red.] przyczyniły się niższe dynamiki cen łączności (zarówno usługi, jak i sprzęt), odzieży i obuwia (wcześniejsze wyprzedaże) oraz usług transportowych i ubezpieczeniowych - piszą eksperci PKO BP.

W grudniu odnotowano także wyhamowanie wzrostu cen usług i to po raz pierwszy od sierpnia. Z 7,8 proc. rok do roku, wskaźnik spadł do 6,4 proc., zaś wzrost cen towarów spadł z 1,3 proc. do 0,9 proc. Eksperci PKO BP wskazują, że mimo to dynamika cen usług jest wciąż wysoka.

PKO BP: Jeszcze nie ma powodów do radości. Spadek inflacji może być tylko chwilowy

Według analityków PKO poziom inflacji poniżej celu NBP nie utrzyma się długo. Z powodu nowych podatków, takich jak opłata cukrowa, podatek od alkoholu w małych butelkach, opłata mocowa, wyższy abonament RTV/AGD i podatek handlowy) sytuacja się znacznie pogorszy. Nie bez znaczenia będą miały także wyższe ceny energii. Inflacja średnioroczna może wynieść nawet 3,1 proc.

- Ponowny spadek inflacji w lutym i marcu może być ograniczany przez wyższe ceny importowanych warzyw i owoców w związku z trudnymi warunkami pogodowymi w Hiszpanii - czytamy w raporcie PKO BP.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >