Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pijany ksiądz odprawiał pogrzeb. Jest decyzja prokuratury
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.09.2023 12:36

Pijany ksiądz odprawiał pogrzeb. Jest decyzja prokuratury

ksiądz
Domena publiczna

Podczas ceremonii pogrzebowej w Gdańsku doszło do przykrej sytuacji. Nabożeństwo odprawiał pijany ksiądz. Rodzina zmarłego zgłosiła sprawę do prokuratury. Jest finał sprawy.

Pijany ksiądz przewrócił się na grób

Do zdarzenia doszło na początku grudnia w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku. O wydarzeniu po raz pierwszy pisał serwis trojmiasto.pl.

Ksiądz prowadzący ceremonię pogrzebową chwiał się, pomylił groby, a w końcu upadł na grób. Ostatecznie ksiądz został wyprowadzony z cmentarza. Syn zmarłego, pan Robert, kontaktował się w tej sprawie z ks. Piotrem Toczkiem, proboszczem w parafii św. Maksymiliana Kolbego.

Podkreślił, że od księdza wyraźnie było czuć alkohol, a cała sytuacja to wielki wstyd i trauma dla niego i całej rodziny.

Przeprosiny

Jak wyjaśnił dziennikarzom pan Robert, proboszcz parafii, w której posługę pełnił kapłan odprawiający nabożeństwo pogrzebowe, wysłał maila z przeprosinami i propozycją zadośćuczynienia. Zapewnił, że nie było go w tym czasie w parafii, ale gdyby o tym wiedział, nie dopuściłby do takiej sytuacji.

Niedługo po tym wydarzeniu do gdańskiej prokuratury wpłynęło anonimowe zgłoszenie z art. 196 Kodeksu Karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Za takie przewinienie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności a nawet dwa lata pozbawienia wolności.

Decyzja prokuratury

Prokuratura ostatecznie umorzyła dochodzenie.

- Dokonane w toku postępowania ustalenia nie dały podstaw do stwierdzenia, aby swoim zachowaniem ksiądz działał z zamiarem umyślnego znieważenia miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych - cmentarza w trakcie ceremonii pogrzebowej, tym samym nie doszło do wyczerpania znamion czynu z art. 196 K.k. Decyzja ta nie została zaskarżona - przekazała w rozmowie z trojmiasto.pl Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

Archidiecezja Gdańska natomiast potwierdziła, że ksiądz był nietrzeźwy w trakcie pogrzebu. Ksiądz nie sprawuje już posługi w kościele i został skierowany na leczenie.

Tagi: religia