BiznesINFO.pl
węgiel kamienny

EAST NEWS

PGG: będą nowe zasady sprzedaży węgla w składach. Cena będzie ustalona, wielkie kary za łamanie zasad

3 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGG sprzedaje klientom detalicznym za pomocą swojego sklepu internetowego węgiel w cenie około 1 tys. zł za tonę, podczas gdy w składach węgla na terenie Polski węgiel kosztuje często powyżej 3 tys. zł za tonę. W związku z tym PGG zamierza zmienić zasady udostępniania węgla do składów, aby sprzedawcy nie narzucali tak wielkiej marży na surowiec.

PGG ma zamiar stworzyć własną sieć składów działających na zasadach zbliżonych do zasad franczyzy, w których sprzedawcy będą mieli odgórnie ustaloną górną granicę ceny za tonę węgla, powyżej której nie będą mogli sprzedać węgla.

System ma zastąpić sprzedaż do autoryzowanych składów, co ma miejsce obecnie. Właściciele składów mogą obecnie sprzedawać węgiel z wielokrotnie wyższą marżą, co powoduje olbrzymią różnicę pomiędzy ceną tony węgla oferowanego bezpośrednio przez PGG, a cenami w składach.

PGG chce tańszego węgla w składach

PGG ma się również zająć problemem mieszania węgla w składach, a mianowicie dorzucaniem do węgla kupionego od PGG węgla pochodzącego z innych źródeł. Kary za mieszanie węgla mają być gigantyczne, pisze wnp.pl. Nie podano jednak dokładnych stawek kar.

Kary spadną na sprzedających również za zawyżanie cen węgla. PGG ustali więc maksymalną stawkę, za którą węgiel w składzie będzie mógł być sprzedany. Odbiorcy indywidualni mają zyskać więc możliwość zakupu węgla po dużo niższych cenach, niż obecnie.

PGG chce większych stawek od firm energetycznych

Na spotkaniu zarządu PGG ze związkowcami NSZZ "Solidarność" dyskutowano również o podniesieniu stawek za węgiel dla firm energetycznych. Przypomnijmy, że obecnie PGG jako spółka Skarbu Państwa sprzedaje odbiorcom indywidualnym węgiel po cenie, która pokrywa jedynie koszty wydobycia.

Związkowcy zauważają, że z obniżonych stawek za węgiel dla firm energetycznych korzystają jedynie firmy energetyczne, a PGG nie jest w stanie modernizować swoich maszyn, co jest konieczne dla zwiększania wydobycia, aby węgiel trafiał w większej ilości do odbiorców.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >