Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do Wielkiej Brytanii już tylko z paszportem? Znamy dokładną datę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 15.10.2020 02:00

Do Wielkiej Brytanii już tylko z paszportem? Znamy dokładną datę

Paszport do UK
Flickr.com/Mr. Tom Tramwajowy/CC2.0

Paszporty będą konieczne przy przekraczaniu granicy z Wielką Brytanią. Polska ambasada w Londynie podała dokładny termin. W komunikacie podano, że co prawda władze Wielkiej Brytanii przedłużyły okres możliwości wjazdu na podstawie wydanego w Polsce dowodu osobistego, jednak już wkrótce bez bordowej książeczki nie uda nam się wjechać do Wielkiej Brytanii.

Do UK tylko z paszportem

Ambasada RP w Londynie informuje, że władze Wielkiej Brytanii na wniosek polskich władz konsularnych przedłużyły okres wjazdowy na podstawie wyłącznie ważnego dowodu osobistego do 1 października 2021 roku. Oznacza to, że od początku października każdy Polak chcący wyjechać do Zjednoczonego Królestwa będzie musiał posiadać paszport.

W specjalnym komunikacie ambasady wskazano, że mimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, aby zapewnić płynność obsługi uruchamia się większą liczbę wizyt konsularnych, a także już teraz ruszył specjalny dyżur w Birmingham podczas którego można składać wnioski o paszporty. – Gorąco zachęcamy, by odpowiednio wcześniej zadbać o umówienie wizyty w konsulacie i uzyskanie ważnego, polskiego paszportu – wskazują przedstawiciele konsulatu. Urzędnicy informują, że nowe terminy wizyt pojawiają się codziennie o 9:00 i 20:00 na stronie www.e-konsulat.gov.pl 

Ambasada Polski wskazuje, że będą pewne wyjątki od reguły paszportowej: – Z informacji przekazanych przez rząd brytyjski wynika, iż osoby, które posiadają status osiedleńca lub wstępnego osiedlenia w ramach systemu EU Settlement Scheme lub zezwolenie wydawane pracownikom przygranicznym, będą mogły używać dowodu osobistego w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 roku – cytuje portal TVN24BiS komunikat ambasady.