BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Najnowsze badania mówią same za siebie. Palacze bardziej zagrożeni zakażeniem

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Papierosy stanowią duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a ryzyko poważnego uszczerbku przez palenie może być jeszcze większe w czasie pandemii. Zdaniem naukowców epidemia daje przekonujące powody, aby rzucić palenie.

Papierosy narażają na zakażenia

Papierosy mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka zakażenia koronawirusem – oznajmili badacze z „European Respiratory Journal”. Ich zdaniem palacze i osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który ułatwia przedostanie się wirusa do komórek płucnych, gdzie patogen się rozmnaża – podaje bankier.pl.

"Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie” – wyznała specjalistka chorób płuc ze szpitala św. Pawła w Vancouver Janice Leung. Powołując się na najnowsze badania ekspertka nawołuje, aby zrezygnować z palenia, bo dzięki temu zadbamy o ogólny poziom zdrowia i przy okazji zmniejszymy ryzyko zachorowania na COVID-19.

Analizy w oparciu o dane z Chin

Badania przeprowadzono w oparciu o dane, które pochodzą od chińskich analityków. Eksperci udowodnili, że wskaźnik śmiertelności osób chorych na COVID-19 jest wyższy u mężczyzn niż u kobiet.

Pierwszy raz na powiązanie koronawirusa z paleniem zdecydowała się Światowa Organizacja Zdrowia. Zdaniem WHO połowa męskiej populacji tego najbardziej zaludnionego kraju na świecie to palacze. Natomiast odsetek palących kobiet w Chinach to zaledwie 2 proc.

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój COVID-19?

Dotychczasowe analizy wskazują, że istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19. Wśród nich specjaliści wymieniają przede wszystkim otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby przewlekłe.

Zgodnie z najnowszymi informacjami koronawirus przyczynił się do śmierci ponad 89 tys. ludzi na całym świecie. Najwięcej zgonów zarejestrowano we Włoszech (17, 6 tys.), w Hiszpanii (15,2 tys.) i USA (14,8 tys.) – podaje WHO.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >