BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Oto, gdzie mieszkają najwięksi bogacze świata

20 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Business Insider opublikował listę krajów w których mieszka najwięcej miliarderów. Jak wynika z raportu Wealth-X 2019 Billionaire Census, trzy czwarte największych bogaczy świata mieszka tylko w 15 krajach.

Coraz więcej całego majątku zgromadzonego na kuli ziemskiej znajduje się w węższym gronie ludzi, wynika z wielu raportów. Raport Wealth-X 2019 Billionaire Census sprawdził stan majątku najbogatszych ludzi w danych krajach. 

15. Singapur - 39 miliarderów, łączny majątek: 84 mld dol. 

Choć w Singapurze, mieście - państwie na Dalekim Wschodzie zmniejszyła się liczba miliarderów z powodu złej koniunktury giełdowej, kto kraj wciąż jest w ścisłej światowej czołówce. 

14. Kanada - 45 miliarderów, łączny majątek: 87 mld dol. 

Kanada, mimo iż jest krajem wysokorozwiniętym o relatywnie małych różnicach społecznych, to w ostatnich latach powiększa się tam dysonans pomiędzy najbogatszymi, a resztą społeczeństwa. Niewłaściwia dystrybujca piniędza działa na niekorzyść biedniejszych mieszkańców kraju. 

13. Włochy - 47 miliarderów, łączny majątek: 141 mld dol. 

Włochy z powodu słabej sytuacji gospodarczej straciły nieco miliarderów w porównaniu z wcześniejszymi raportami. Jednak wciąż duża ich liczba zamieszkuje kraj na Półwyspie Apenińskim. Wielu najbogatszych świata ma też we Włoszech swoje rezydencje. 

12. Brazylia - 49 miliarderów, łączny majątek: 154 mld dol. 

Brazylia - podobnie jak Włochy - zmaga się z trudną sytuacją ekonomiczną. Ceny są wysokie, a biurokracja duża. Z tego powodu także notuje spadek krezusów. 

11. Zjednoczone Emiraty Arabskie - 55 miliarderów, łączny majątek: 165 mld dol.

To jeden z najbogatszy krajów Półwyspu Arabskiego, gdzie cena za litr wody jest porównywalna za litr ropy naftowej. Kraj wyrósł na pustyni z tzw. petrodolarów. 

10. Francja - 55 miliarderów, łączny majątek: 195 mld dol. 

Francuscy bogacze dorabiają się głównie na towarach luksusowych. Pomimo kryzysu gospodarczego, a przez to i społecznego w jaki wpadła Francja, paradoksalnie wzrasta sprzedaż dóbr luksusowych. To właśnie właściciele topowych brandów z Francji powędrowali do góry na listach najbogatszych ludzi. 

9. Arabia Saudyjska - 57 miliarderów, łaczy majątek: 147 mld dol. 

Kolejny po ZEA magnat paliwowy. Chociaż dokonane ostatnio przez rodzinę królewską czystki antykorupcyjne obniżyły majątki najbogatszych szejków, to kraj wciąż znajduje się w czołówce państw, z największą liczbą bogaczy

8. Indie - 82 miliarderów, łączny majątek: 284 mld dol. 

Ten kraj o populacji powyżej miliarda ludzi, jest miejscem olbrzymich nierówności społecznych. 1% najbogatszych ludzi trzyma w swojej kieszeni ponad 73% majątku narodowego - napisał Business Today.

7. Hong Kong - 87 miliarderów, łączny majątek: 259 mld dol. 

Z powodu bardzo małej powierzchni i olbrzymiej gęstości zaludnienia, nieruchomości w tym autonomicznym chińskim mieście są jednymi z najdroższych na świecie.

6. Szwajcaria - 91 miliarderów, łączny majątek: 240 mld dol. 

Ze względu na szczeólgnie dobrze rozwiniętą infrastrukturą bankową, ten alpejski kraj zawsze cieszył się dużym powodzeniem wśród najbogatszych. Do mieszkania w Szwajcarii zachęcają także wyjątkowe krajobrazy i świeże powietrze. 

5. Wielka Brytania - 97 miliarderów, łączny majątek: 209 mld dol. 

Tutaj korzystny wpływ dla miliarderów miał kurs funta, które ulega zawirowaniom przez sprawę brexitu. 

4. Rosja - 102 miliarderów, łączny majątek: 335 mld dol. 

Stolica Rosji, Moskwa od dwana kojarzy się z bogactwem. Rosyjscy bogacze, których źródłem dochodu są w większości bogactwa naturalne kraju, w połowie swojej liczebności zamieszkują właśnie stolicę kraju, Moskwę. 

3. Niemcy - 146 miliarderów, łączny majątek: 442 mld dol. 

Przed Rosją jednak uplasowały się Niemcy, gdzie mieszka najwięcej miliarderów w Europie. Największa gospodarka Unii Europejskiej, a także całej Europy pomimo chwiloej zadyszki, nie zmniejsza liczby bogaczy. 

2. Chiny - 285 miliarderów, łączny majątek: 996 mld dol. 

Chiny, które od wielu lat pną się do roli lidera świata pod względem PKB, muszą póki co zadowolić się drugim miejscem. Powodem jest też spadek zamożnych odnotowany w ostatnim czasie. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma ostatnia wojna handlowa na linii Pekin - Waszyngton. 

1. Stany Zjednoczone - 705 miliarderów, łączny majątek: 3,013 bln dol.

Niekwestionowanym liderem tego zestawienia są Stany Zjednoczone. Mimo iż największej potędze gospodarczej świata od dawna wieszczy się upadek, to wciąż znajduje się tam kilkaset miliarderów, którzy mieszkają głównie w mtropoliach: Nowym Jorku, San Francisco i Los Angeles. 

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >