Oszustwa podczas Black Friday - na co należy zwracać uwagę?
pixnio
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Listopada 2020

Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem

Oszustwa to nieodłączny element Black Friday i przedświątecznej gorączki zakupowej. Ponad połowa Polaków planuje prezenty kupić przez internet - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. W tym czasie warto jednak zachować szczególną ostrożność.

Oszustwa w Black Friday

W najgorętszym zakupowym okresie - przed Bożym Narodzeniem, wiele osób zamierza robić zakupy w internecie. Jak co roku będzie to też szansa dla oszustów, którzy zrobią wszystko, by wzbogacić się naszym kosztem.

Badanie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i współpracującego z nim serwisu ChronPESEL.pl wykazało, że prezenty przez internet planuje kupić aż 57,4 proc. badanych. Przytłaczająca większość (98 proc.) czuje się bezpiecznie, robiąc zakupy online, przekazał portal WNP.

Osoby, które miały wątpliwości co do bezpieczeństwa zakupów internetowych, jako przyczynę swojego strachu wybierali najczęściej ryzyko wycieku danych osobowych.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Nie podawaj numeru PESEL. To oszustwo

Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl uczula przed zabronionymi praktykami stosowanymi nie tylko przez hakerów, ale też internetowych sprzedawców. Z badania, na które powołuje się WNP, wynika, że 5 proc. Polaków przyznaje, że podczas rejestracji w sklepie internetowym zostali poproszeni o podanie numeru PESEL. Co siódmy ankietowany nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, czy nie doszło do takiej sytuacji.

Drozd przypomina, że gromadzenie danych osobowych powinno być adekwatne do celów, w jakich będą przetwarzane. W końcu podczas zakupów w zwykłym sklepie nie podajemy swojego numeru PESEL.

"W przypadku sklepów internetowych nie ma takiej potrzeby i zbieranie numerów PESEL kupujących jest nieuzasadnione, a prośba o podanie numeru PESEL podczas zakupów w sieci powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym" - ostrzegł cytowany przez WNP Drozd.

Prośba o PESEL może być sygnałem, że strona jest fałszywa - stworzono ją tylko po to, by wyłudzić dane osobowe, lub że sprzedawca jest nierzetelny, ponieważ zbiera o swoich klientach dane, które do niczego nie są mu potrzebne. "To dodatkowo zwiększa ryzyko wycieku w przyszłości, ponieważ bazy danych w mniejszych firmach są z reguły słabo zabezpieczone" - tłumaczy ekspert.

Podstawową zasadą, o której przypominają specjalności od ochrony, jest to, żeby korzystać przede wszystkim ze znanych i sprawdzonych sklepów. Oprócz tego zwracają uwagę, by nie dać się zwieść zbyt dużym promocjom u nieznanych sprzedawców. "Należy zawsze weryfikować adresy stron i nadawcę e-maili, które otwieramy" - przypomina cytowany przez WNP Drozd.

Oszuści często żerują na naszej nieuważności - strony mogą wyglądać na oryginalne, podczas gdy zmieniona jest np. jedna litera w nazwie firmy lub dopisano do niej numer. Ekspert zachęca, by regularnie zmieniać hasła do kont związanych platformami e-commerce oraz by monitorować aktywności na swój temat w systemie informacji gospodarczej.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Urszula Radwańska zarażona koronawirusem. Wiemy, w jakim jest stanie, miała objawy
  7. Hit prosto ze Szwecji. Kiszone śledzie zaskakują smakiem
Rząd szykuje specjalną premię dla rodziców. Muszą jednak szybko zdecydować się na dzieckoRząd szykuje specjalną premię dla rodziców. Muszą jednak szybko zdecydować się na dzieckoCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News