Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Uważaj, możesz stracić pieniądze
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.01.2023 11:53

Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Uważaj, możesz stracić pieniądze

Osoby, które nie będą chciały uczestniczyć w PPK winny złożyć odpowiednią deklarację.
Biznesinfo

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydała ostrzeżenie przed kolejną masową próbą wyłudzenia danych, które następnie mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta. Tym razem oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową i informują o rzekomej możliwości odebrania zwrotu podatku.

Ostrzeżenie przed nową kampanią phishingową

W piątek 27 stycznia NASK wydała ostrzeżenie przed nowym wariantem fałszywych e-maili. Oszuści wysyłają wiadomości z informacją o rzekomej możliwości odebrania zwrotu podatku. W tym celu każą wejść w link prowadzący do stron internetowych podszywających się pod Krajową Administrację Skarbową.

Zdaniem ekspertów te wiadomości są szczególnie niebezpieczne, gdyż przestępcy wysyłają je w czasie, w którym wielu Polaków zacznie coroczne rozliczanie z KAS.

Po czym poznać, że to oszustwo?

Wiadomość o tytule “Zatwierdzenie Twojego wniosku o automatyczny zwrot podatku” zostaje wysłana z adresu [email protected]. W jej treści czytamy, że nasz wniosek o zwrot podatku został rozpatrzony pozytywnie, a pieniądze trafią na konto w ciągu kilku dni roboczych. Oszuści proszą też o sprawdzenie prawidłowości danych bankowych.

Klikając w załączony link, użytkownik zostaje przekierowany do strony, na której może zobaczyć rzekomą kwotę zwracanego podatku (w opisywanym przypadku jest to ponad 1147 zł).

Aby środki zostały wypłacone, należy podać swój numer PESEL lub numer paszportu, a także nazwisko rodowe matki. Tego typu dane oszuści wykorzystują potem do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.