BiznesINFO.pl

East News

Oszczędzanie energii. W urzędach zimno i ciemno

29 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Administracja publiczna i samorządowa musi oszczędzać energię. “Rzeczpospolita” sprawdziła, jak urzędy i instytucje radzą sobie z tym zadaniem.

W urzędach ciemno i zimno

Od 1 października administracja publiczna i samorządowa musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10 proc. w stosunku do 2019 roku. Obowiązek ten będzie nadzorować Urząd Regulacji Energetyki. Za niedostosowanie się do wymogu grozi kara w wysokości nawet 20 tys. złotych

"Kancelaria Premiera wyłączyła oświetlenie elewacji budynku i zmniejszyła oświetlenie w częściach wspólnych, a urzędników zobowiązała do stosowania nowych zasad pracy. To m.in. wyłączanie z prądu wszystkich urządzeń po zakończonej pracy, zakręcanie kaloryferów na czas dłuższej nieobecności, domykanie okien po pracy, wyłączenie klimatyzacji, załatwianie spraw drogą elektroniczną, drukowanie bez kolorów, a w słoneczne dni praca tylko przy dziennym świetle" - czytamy w “RP”. 

Urzędy spełniają obowiązek i wprowadzają ograniczenia w zużyciu energii. W wielu gminach wyłączono oświetlenie ulic, parków i budynków. 

"Chcąc być przykładem i wzorem dla innych instytucji publicznych, w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie wykręcono dwie trzecie żarówek, ograniczono ogrzewanie i zachęcono pracowników do oszczędzania energii. W Urzędzie pojawiły się również naklejki edukacyjne przy kaloryferach, wyłącznikach świateł, w toaletach sugerujące mieszkańcom i urzędnikom, w jaki sposób można oszczędzić energię" – poinformował PAP Marcin Kozielski, rzecznik prasowy urzędu.

W urzędach jest teraz zimno i ciemno. "Rzeczpospolita" przytacza przykład prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który całkowicie wyłączył kaloryfer w swoim gabinecie - w pomieszczeniu, w którym pracuje, ma około 14 stopni Celsjusza.

Odwołane imprezy sylwestrowe

Wiele miast zrezygnowało także z organizacji hucznych imprez sylwestrowych. Z tradycyjnego sylwestra zrezygnowały m.in. Warszawa, Kraków i Kołobrzeg. Przyczyną takiej decyzji są nie tylko ograniczenia dotyczące oszczędzania energii, ale również wysokie koszty dla samorządów - rachunki za energię elektryczną znacząco wzrosły w tym roku.

Tagi:

ceny energiiceny prąduprąd

Podobne artykuły

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >

Energetyka

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć
Czytaj więcej >

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]