BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orlen z impetem uderzy w kolejną branżę. Postawi swoje paczkomaty
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:31

Orlen z impetem uderzy w kolejną branżę. Postawi swoje paczkomaty

Orlen otworzy własne paczkomaty
Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są plany Orlenu dotyczące paczkomatów

  • Gdzie otworzą się paczkomaty Orlenu

  • Jak rośnie konkurencja InPostu

Orlen otworzy własne paczkomaty

InPost, któremu do tej pory nie zagrażała żadna inna firma. Teraz jednak może mieć pewne obawy, ponieważ już kilka innych podmiotów zapowiedziała chęć otworzenia własnych paczkomatów.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen zdradził w rozmowie z Rzeczpospolitą, że w ciągu najbliższych lat koncern otworzy 2 tys. nowych paczkomatów sygnowanych logo z orzełkiem. Niestety, szczegóły dotyczące przedsięwzięcia są do tej pory nieznane, jednak możliwe, że już wkrótce pojawią się pierwsze konkretne informacje.

Przewaga logistyczna

Orlen jest w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ dysponuje dużą siecią stacji paliw, gdzie paczkomaty mogłyby spokojnie stanąć. Ponadto koncern przejmuje również marki Lotos, a także przejął ostatnio Ruch - sieć najpopularniejszych kiosków w Polsce. Oznacza to, że InPost może mieć naprawdę spore powody do obaw, chociaż dogonić tego giganta będzie trudno - InPost ma otwartych już ponad 10 tys. paczkomatów w całej Polsce.

Orlen to jednak niejedyna spółka, która chce przejąć niszę przesyłek do paczkomatów. Takie same plany żywi Allegro, które planuje rozwój własnej sieci automatów do odbioru zakupów z platformy.

Rosnąca konkurencja

Reuters ustalił, że 1,5 tys.paczkomatów ma zostać dostarczonych już w bieżącym roku, a pierwsze z nich miałyby stanąć już w marcu.

Kolejna z planami dotyczącymi wprowadzenia własnych paczkomatów wyszła Poczta Polska, która do 2022 r. chce uruchomić 2 tys. nowych automatów paczkowych. Jak zapowiedziano w komunikacie prasowym, 130 z nich ma być zamontowanych na Pomorzu.

"W założeniach Poczty Polskiej województwo pomorskie otrzyma ponad 130 nowych urządzeń" - napisano w komunikacie. Nowe automaty Poczty Polskiej mają się pojawiać głównie przy placówkach pocztowych, marketach, galeriach handlowych, urzędach państwowych i samorządowych oraz terenach spółdzielni mieszkaniowych.

Tagi: Orlen inpost