Nowa inwestycja PKN Orlen
Facebook/PKN Orlen
Autor Maria Glinka - 6 Lipca 2020

Orlen startuje z kolejną inwestycją. Ma być gotowa już za 2 lata

Orlen stawia na rozwój diesla. Polski koncern paliwowy rozpoczyna inwestycję wartą 1 mld zł, która zwiększy jego opłacalność produkcyjną. Szacunki wskazują, że zostanie oddana do użytku w grudniu 2022 r.

Modernizacja według PKN Orlen

Orlen chce napędzić polską gospodarkę dotkniętą przez koronakryzys i rusza z nową instalacją Visbreaking, która umożliwi wytwarzanie z tej samej ilości ropy więcej produktów o wysokiej marży kosztem produktów niskomarżowych. Dzięki wykorzystaniu tzw. pozostałości próżniowej będzie można wytwarzać benzyny i olej napędowy - podaje parkiet.pl.
Nowa inwestycja Orlenu wpisuje się w długofalową strategię rozwoju "podstawowych obszarów działalności, czyli rafinerii i petrochemii" - wyznał Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Szacuje się, że dzięki instalacji uda się uzyskać "2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy oraz wzrost EBITDA nawet o 415 mln zł rocznie" - ocenił Obajtek.

Podczas pandemii Polacy przestają słuchać disco polo. Dane mówią same za siebiePodczas pandemii Polacy przestają słuchać disco polo. Dane mówią same za siebieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał

Kosztowna inwestycja Orlenu

Najnowszy projekt Orlenu to koszt ok. 1 mld zł, z czego 750 mln zł stanowi wartość kontraktu zawartego z KTI Poland i IDS-Bud. Budowa instalacji ma zająć 30 miesięcy, co oznacza, że do użytku zostanie oddana pod koniec 2022 r.

Orlen dba również o rozwój już istniejących obiektów. Celem zwiększenia rocznej produkcji diesla o nawet 100 tys. ton, Orlen zmodernizuje instalację Hydrokrakingu. Z kolei unowocześnienie jednostek Hydroodsiarczania Oleju Napędowego pozwoli na wzrost produkcji diesla o 50 tys. ton. Łączny przyrost rzędu 150 tys. ton pozwoli Orlenowi na 600 mln zł dodatkowego zysku EBITDA w skali roku. W sumie kwota tegorocznych inwestycji polskiego koncernu paliwowo-energetycznego jest szacowana na 8 mln zł.

KGHM zwiększa wydobycie w Chile. Sierra Gorda zaczyna się opłacaćKGHM zwiększa wydobycie w Chile. Sierra Gorda zaczyna się opłacaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 20-letni lekarz. Jego serce nie wytrzymało
  2. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News