BiznesINFO.pl

publicdomainpictures

Kierowcy muszą przygotować się na podwyżki, nie ma odwrotu. Opłaty idą w górę, jednak wybranych ominą

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Opłata w górę, ale nie dla wszystkich

Stalexport Autostrady zgłosił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o podwyższenie opłat za przejazd autostradą A4. Modyfikacje mają dotyczyć tylko pojazdów z kategorii pierwszej, czyli motocykli (5 złotych) oraz samochodów o dwóch osiach (w tym osobowych) i będą obowiązywały na każdej stacji poboru opłat na 60-kilometrowym odcinku trasy Katowice-Kraków, czyli w Balicach i Mysłowicach. Na wniosek spółki opłata ma wzrosnąć o 2 złote (z 10 do 12 złotych), co oznacza, że za przejazd całym odcinkiem trzeba będzie zapłacić 24 złotych, a nie 20 złotych. Koszt przejazdu dla pozostałych kategorii, czyli drugiej (20 złotych) oraz trzeciej i czwartej (35 złotych) pozostanie bez zmian.

Co więcej poza opłatami zmienić się mają także stawki preferencyjne za podróżowanie pojazdami z pierwszej kategorii z wykorzystaniem płatności automatycznych: A4Go, Autopay, SkyCash i Telepass. Nowa opłata ma wynosić 8 złotych (wcześniej 7 złotych). Jak podaje bankier.pl, spod tej podwyżki wyłączone będą motocykle.

Miliony z poboru opłat

Zgodnie z wyliczeniami spółki Stalexport Autostrada, która odpowiada za odcinek drogi między Katowicami a Krakowem, przychody z poboru opłat po pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. są szacowane na 126,7 mln złotych. Zdecydowanie największą część tej sumy stanowią opłaty pobrane od kierowców samochodów osobowych (72,5 mln złotych).

A4 to najdłuższa autostrada w Polsce o długości niemal 673 km. Jej trasa biegnie przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków i Rzeszów.

Tagi:

OpłataDrogi i autostrady

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]