Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.02.2023 09:40

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

DzejkZbrod
Domena publiczna

33-letni mężczyzna poszedł do sklepu w Sosnowcu, gdzie wypił dwa wina, zjadł batonika i nie zapłacił. Wcześniej był na komisariacie i pytał o kwestię odpowiedzialności karnej za kradzieże. 

Ukradł, bo twierdził, że nic mu za to nie grozi

Jak czytamy na stronie sosnowiec.policja.gov.pl, 33-letni mężczyzna odwiedził komisariat, spytał mundurowych o kwestie odpowiedzialności karnej za kradzieże, a w szczególności kwota, od jakiej wartości zrabowanej rzeczy kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. 

Prosto z komisariatu udał się do jednego sklepu, gdzie poprosił o dwa wina i batonik. Nie zapłacił za nie, a nawet demonstracyjnie skonsumował na oczach obsługi. Był przy tym całkowicie spokojny, bo wcześniej dowiedział się, że kradzież towaru o wartości mniejszej niż 500 zł to tylko wykroczenie. 

Tłumaczył potem, że „specjalnie dokonał kradzieży, bo mu się nudziło i chciał zobaczyć reakcję policjantów”.

Dowiedział się jednak od policjantów, że w takim przypadku odpowie za kradzież zuchwałą, za co grozi kara nawet do 8 lat więzienia. Kiedy policjanci nakładali mu kajdanki, zachowywał się w sposób agresywny.

Mężczyzna trafił do aresztu i  postawiono mu zarzuty. 

Kradzież zuchwała

Jak zauważa “Rzeczpospolita”, w przypadku kradzieży zuchwałej sprawca może spędzić w więzieniu od  miesięcy do 8 lat. Chodzi o kradzież, której sprawca wykazuje postawę lekceważącą lub w inny sposób okazuje przemoc wobec osoby.

 W przypadku tego typu kradzieży odpowiedzialność karna nie jest zależna od wartości przedmiotu kradzieży.

Tagi: kradzież