BiznesINFO.pl Twój portfel OFE do likwidacji. To może oznaczać nacjonalizację wielu giełdowych spółek
East News, Andrzej Iwańczuk

OFE do likwidacji. To może oznaczać nacjonalizację wielu giełdowych spółek

10 marca 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak likwidacja wpłynie na niektóre spółki

  • Jakie są skutki likwidacji OFE dla Polaków

  • Czemu OFE wciąż pozostaje solą w oku polskiego rządu

OFE do likwidacji

OFE miało być prawdziwą rewolucją polskiego systemu emerytalnego - kiedy wprowadzono je kilkanaście lat temu, ówczesny rząd zapowiadał ułatwienia dla Polaków w oszczędzaniu na jesień życia. Nic bardziej mylnego, bowiem OFE okazało się kompletną klapą, a pieniądze Polaków przepadły.

Temat OFE powraca przy okazji debaty na temat PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Eksperci tłumaczą, że niskie zainteresowanie PPK wynika z braku zaufania Polaków, którzy boją się powtórki scenariusza z OFE.

Rząd Zjednoczonej Prawicy postawił sobie za cel przeprowadzenie likwidacji OFE. Jednym ze skutków reformy ma być potrącenie 15-procentowej opłaty tym, którzy z OFE korzystali.

Okazuje się, że likwidacja OFE może mieć dalej idące konsekwencje. Business Insider przewiduje, że "jej skutkiem może być także faktyczna nacjonalizacja niektórych spółek, w które te fundusze inwestowały". Dlaczego?

OFE doprowadzi do nacjonalizacji spółek?

Owa nacjonalizacja wynika z przekazania środków pieniężnych z OFE na ZUS . OFE jest posiadaczem aktywów w części spółek, dlatego jeśli połowa uprawnionych wybierze przekazanie środków do ZUS , ten stanie się właścicielem aktywów o wartości 75 mld zł. "Ponieważ za około 3/4 z nich odpowiadają akcje notowanych na warszawskiej giełdzie spółek, taki scenariusz wiązałby się z przejęciem przez państwo udziałów w prywatnych dziś firmach na kwotę ponad 50 mld zł" - informuje portal.

Udziały spółek trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a to de facto oznacza ich częściową nacjonalizację. Tam, gdzie OFE ma mniejsze udziały zasadniczych zmian by nie było. Spółki, w których OFE inwestowało więcej, miałyby większy problem.

Nacjonalizacją najbardziej zagrożone są firmy Kęty, Ferro, Develia, Intercars, Kruk, Sanok oraz Grupa AB. - W portfelu zarządzanym przez państwowego akcjonariusza dojdzie do konsolidacji akcji spółek giełdowych, które dotychczas znajdowały się w portfelach wielu otwartych funduszy emerytalnych - wyjaśnia dr Paweł Wojciechowski z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Nacjonalizacja owych przedsiębiorstw może zależeć od wielu czynników. Wpływ może mieć nie tylko wybór Polaków, ale również rozdrobnienie akcjonariatu OFE  w poszczególnych spółkach. Spokojnie spać mogą te, w których OFE nie ma więcej niż 50 proc.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie