Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od września podróże pociągiem mają być jeszcze szybsze. PKP IC zaoferuje krótsze czasy przejazdu na kilku ważnych trasach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.08.2023 13:26

Od września podróże pociągiem mają być jeszcze szybsze. PKP IC zaoferuje krótsze czasy przejazdu na kilku ważnych trasach

pociąg intercity
Domena publiczna

Od 3 września nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity. Podróżni szybciej dostaną się z Krakowa do Gdańska i z Warszawy do Wrocławia. Pojawią się także nowe połączenia IC.

Szybsze połączenia z Krakowa do Gdańska i z Krakowa do Warszawy

Zgodnie z nowym rozkładem od 3 września najszybszy pociąg PKP Intercity będzie pokonywał trasę z Krakowa do Gdańska w 4 godziny i 50 minut. To o 17 minut krócej niż dotychczas. 

Z kolei podróż z Krakowa do Warszawy potrwa 2 godziny i 10 minut. Podróżni dotrą też szybciej z Warszawy do Wrocławia- najszybszy skład PKP Intercity ze stacji Warszawa Centralna do stacji Wrocław Główny dojedzie w 3 godziny i 33 minuty, czyli o 16 minut szybciej niż w okresie wakacyjnym.

pkp intercity-mat.pras.jpg

Źródło: intercity.pl, materiały prasowe

Nowe połączenia

Przewoźnik zapowiada także wprowadzenie nowego pociągu IC Koziołek z Lublina do Poznania. (Lublin Główny- Poznań Główny). Będzie on trzecim pociągiem kursującym bezpośrednio na tej trasie. Pociąg wyjedzie z Lublina o 8 rano, a do Poznania dotrze około godziny 15. 

Kolejne inwestycje PKP Intercity

4 sierpnia PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych do obsługi połączeń krajowych. Pierwsze pojazdy powinny poprowadzić pociągi na relacjach krajowych w 2025 roku. 

Wiele kontraktów na zakup i modernizację lokomotyw jest w trakcie realizacji. W październiku 2022 roku przewoźnik podpisano umowę z bydgoską PESĄ na produkcję 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trakcji spalinowej. Wartość kontraktu wynosi 554,6 mln zł brutto. W marcu 2023 roku PKP Intercity zawarło umowę z firmą NEWAG na zakup 20 lokomotyw elektrycznych typu Gryffin.

Tagi: PKP