Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Będą wymagane odciski palców
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 07.05.2021 02:00

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Będą wymagane odciski palców

Nowe dowody osobiste już od 2 sierpnia
Stux/pixabay

Dowody osobiste już od 2 sierpnia będą wyglądały inaczej. Pojawią się na nich odciski palców i odręczny podpis właściciela. Kogo czeka wymiana dokumentu tożsamości?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste

  • Kto będzie musiał wymienić dowód

  • Kiedy konieczna będzie wizyta w urzędzie

Nowe dowody osobiste

Nowe dowody osobiste będą obowiązywały już od 2 sierpnia. Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomina, że zmiany są konieczne, ponieważ polskie przepisy muszą zostać dostosowane do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r., które zobowiązuje nas i pozostałe kraje członkowskie do ujednolicenia krajowych przepisów.

Kto będzie musiał wyrobić nowy dowód?

Zmiana w przepisach nie oznacza jednak, że wszyscy powinniśmy ustawić się już w kolejce do urzędu. Nowe dowody osobiste będą musieli wyrobić jedynie posiadacze tych dokumentów, które po 2 sierpnia stracą ważność, a także osoby, które ukończą 18. rok życia.

Tak jak dotychczas, dowody będą ważne przez 10 lat od dnia wydania.

Papierkowa robota

Mimo że nowe dowody będą bezpieczniejsze, ich warstwa elektroniczna będzie dawała więcej możliwości, informował w komunikacie minister Marek Zagórski.

Nowe dowody osobiste dostarczą nam jednak również sporo problemów. W związku z koniecznością naniesienia na dokument odcisku palca i podpisu konieczna będzie wizyta w urzędzie w celu osobistego złożenia wniosku.

Niektórzy będą mogli wysłać wniosek z domu

Nie wszyscy jednak będą musieli wybrać się z osobistą wizytą do urzędu. Wnioski online będą mogli złożyć rodzice dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ w przypadku najmłodszych nie będą wymagane odciski palców.

W komunikacie podano także, że w tym roku dowód wymieni aż 1 mln 546 tys. 700 Polaków, których stare dowody przestaną być ważne, a 358 tys. osób “dorosły” dowód osobisty otrzymają po raz pierwszy - po ukończeniu 18 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: