Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Tegoroczne kolonie i obozy zmienią się nie do poznania. Nie wszystkie też dzieci będą mogły na nie wyjechać
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.05.2020 02:00

Tegoroczne kolonie i obozy zmienią się nie do poznania. Nie wszystkie też dzieci będą mogły na nie wyjechać

PHOTO ARTUR BARBAROWSKI / SE / EAST NEWS SZCZAWNIK KOLO MUSZYNA NA KOLONII W SZCZAWNIKU SPADAJACA BRAMKA PRZYGNIOTLA 12 LETNIEGO KAMILA C KTORY SIE NA NIEJ HUSTAL ZDARZENIE MIALO MIEJSCE O GODZINIE 13.30 A O 18.10 KAMIL C ZMARL W NOWOSADECKIM SZPITALU DO
ARTUR BARBAROWSKI/East News

Obozy i kolonie z obostrzeniami. Są już wytyczne GIS i MZ

Wszyscy organizatorzy obozów i kolonii będą musieli się dostosować się do wytycznych sanitarnych opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia. Do wytycznych dotarł serwis money.pl.

Według nich na obozy i kolonie nie będą przyjmowane dzieci, które miały kontakt z osobami odbywającymi dwutygodniową kwarantannę lub zachodziło u nich podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Na obozach i koloniach obowiązkowo maseczki

W obozach i koloniach będą mogły uczestniczyć wyłącznie dzieci zdrowe. Rodzice lub opiekunowie będą mieli obowiązek dostarczenia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i o tym, czy choruje na przewlekłe choroby. Zgodnie z zaleceniem GIS kierownicy obozów i kolonii mają wyznaczyć osobę, która będzie zajmować się pomiarem temperatury u dzieci i pracowników.

Zgodnie z wytycznymi, organizatorzy obozów i kolonii mają obowiązek zapewnić dzieciom i kadrze środki ochrony osobistej. Najmłodsi otrzymają maseczki lub chustki zasłaniające usta i nos. Opiekunowie mają dostać także jednorazowe rękawiczki. Organizatorzy obozów i kolonii będą musieli przeprowadzić szkolenie dla personelu z procedur bezpieczeństwa sanitarnego.

Obozy i kolonie w znacznie mniejszych grupach

Jak podaje money.pl, obozy i kolonie będą znacznie mniejsze niż do tej pory. Obowiązuje reguła maksymalnie cztery osoby na jeden pokój lub namiot, przy czym należy zachować dystans 4 metrów kwadratowych powierzchni noclegowej na jednego uczestnika. Optymalna liczba uczestników na grupę to 12 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia i do 14 osób dla dzieci starszych.

Gdy turnus dobiega końca, obiekt wypoczynkowy musi zostać poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych, takich jak klamki, poręcze, blaty, włączniki światła itd. Sprzęt sportowy i i pływający będzie regularnie czyszczony. Na obozach będą otwarte za to kąpieliska, boiska do gry czy pływalnie.