obligacje
Pixabay/nattanan23
Autor Paulina Musianek - 12 Września 2019

Polacy znaleźli nowy, ulubiony sposób na oszczędzanie? Przeznaczyli na to aż 10 mld złotych

Obligacje jednym z ulubionych sposobów lokowania pieniędzy przez Polaków? Na ich zakup nabywcy indywidualni przeznaczyli 3 razy więcej niż rok wcześniej.

Obligacje skarbowe hitem tego roku

Obligacje skarbowe są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Ich sprzedaż w sierpniu osiągnęła rekordową w skali miesiąca wartość 1,75 mld zł. Jak poinformował w czwartek w komunikacie wiceminister finansów Piotr Nowak, najpopularniejsze były obligacje 4-letnie.

Aż 800 mln złotych Polacy przeznaczyli w sierpniu na obligacje skarbowe 4-letnie - trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie rok temu. Ogólnie sprzedaż obligacji oszczędnościowych w tym miesiącu wyniosła 1,75 mld zł. Jest to najwyższy wynik w historii. Od początku roku wydaliśmy na nie 10 mld złotych. Polacy stają się oszczędnym narodem?

Jak wskazuje MF, zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-miesięczne (27%) i 2-letnie (17%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (10%) oraz 3-letnie (1%). W sierpniu można było również dostrzec efekty rozszerzenia programu 500+ na pierwsze dziecko - sprzedaż obligacji rodzinnych wzrosła do 11,2 mln zł wobec 5,7 mln zł w lipcu i 2,6-3,3 mln zł w poprzednich miesiącach tego roku, gdy świadczenie na pierwsze dziecko jeszcze nie przysługiwało. Prognozuje się, że w kolejnych miesiącach udział papierów rodzinnych będzie jeszcze rósł.

Polacy boją się inflacji?

Spektakularny wzrost sprzedaży obligacji skarbowych z czteroletnim okresem spłaty najpewniej został napędzony obawami inwestorów indywidualnych o dalszy wzrost cen, a także słabą ofertą banków. Chcąc ochronić oszczędności przed rosnącą inflacją Polacy szukają alternatywy dla depozytów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News