Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy podatek od przyszłego roku. Zapłaci go wielu Polaków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.10.2023 12:23

Nowy podatek od przyszłego roku. Zapłaci go wielu Polaków

Pieniądze w ręku
BiznesINFO

Jest to w zasadzie nieuniknione: od przyszłego roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy podatek. Do jej uiszczania zobowiązanych będzie wielu mieszkańców kraju; co więcej, nie wszyscy zapłacą tyle samo, ponieważ stawki będą zależne od kilku czynników. Może to spowodować bardzo nieprzyjemną niespodziankę.

Nowy podatek od stycznia

Doniesienia o nowych podatkach nie zaskakują już tak jak kiedyś. Dla wielu osób konieczność płacenia kolejnych i kolejnych opłat stała się szarą rzeczywistością, z którą trzeba było się pogodzić.

Tymczasem okazuje się, że na horyzoncie czai się następna danina, która może zaboleć po kieszeni wielu mieszkańców Polski. Tym gorzej, że jest to podatek, którego wprowadzenie jest wymagane przez Unię Europejską.

Nowy podatek. Zapłaci wielu Polaków

Jak wynika z doniesień serwisu Business Insider, nowy podatek ma być uiszczany od każdego samochodu spalinowego. Terminem jego wprowadzenia pojawiającym się w dotychczasowych spekulacjach jest końcówka przyszłego roku. Wdrożenie daniny jest jednym z warunków uzyskania przez Polskę środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Według szczegółów uzyskanych przez portal rp.pl a które przytacza Business Insider, podatek miałby być jednorazowy przez pierwszy rok obowiązywania. Zostałby on zmieniony już w 2026 roku - od tego czasu istniałaby konieczność opłacania go co roku.

Nowy podatek. Stawki będą zróżnicowane

Nie jest to jednak koniec złych informacji. Doniesienia rp.pl podawane przez serwis Business Insider wskazują bowiem, że nie wszyscy będą płacili jednakowe kwoty daniny. Wysokość podatku może być uzależniona od dwóch czynników: wieku samochodu - zgodnie z zasadą “im starszy, tym droższy” - oraz mocy silnika.

Pewien pogląd na sprawę można sobie wyrobić poprzez spojrzenie na przykłady innych krajów europejskich, w których podatek został już wprowadzony. Z informacji Business Insidera wynika, że w Holandii średnia kwota podatku wyniosła powyżej 2700 zł (650 euro). Z kolei Bułgarzy muszą płacić za każdy kW mocy silnika - w najdroższym wariancie jest to nawet 3,22 euro (ok. 14 zł).