BiznesINFO.pl Polska i Świat Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni
Fot. East News/Marek BAZAK

Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni

16 marca 2024
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.

Zmiany w legitymacjach emeryta-rencisty

Legitymacje emeryta-rencisty, czy to w wersji tradycyjnej, czy też elektronicznej, dają seniorom wiele możliwości do uzyskania ulg , np. w komunikacji miejskiej i placówkach kultury. Dzięki nim można ponadto potwierdzać prawo do świadczeń zdrowotnych, otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację i zwolnienie z opłaty abonamentu RTV . Wnioski o wydanie dokumentu składa się osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS albo za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.

Zgodnie z najnowszym projektem zmian , ze wzoru mLegitymacji usunięta została informacja o nieważności dokumentu, ale to nie powinno by przeszkodą w weryfikacji jego ważności przez podmioty trzecie. Jak stanowi ustawa, to osoba weryfikująca decyduje, jaką metodę wybiera, aby sprawdzić dokument mobilny. Może to zrobić metodą wizualną, funkcjonalną, kryptograficzną.

000IRILVUHW1IFLP-C122-F4.jpg
Nowy wzór mLegitymacji dla emerytów i seniorów. Fot. legislacja.gov.pl
Nie żyje znany polski biznesmen. Zginął w tragicznym wypadku

Trzy metody weryfikacji mLegitymacji

Pierwsza z metod weryfikacji, czyli weryfikacja wizualna , polega na sprawdzeniu np. fotografii, daty ostatniej aktualizacji danych, zegara pokazującego aktualną datę i godzinę czy też grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Weryfikacja funkcjonalna z kolei odbywa się poprzez okazanie przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. skanera QR kodów).

Natomiast weryfikacja metodą kryptograficzną może być realizowana przez weryfikację aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system.

Uwaga na triki oszustów

Jak już wspomniano, jednym ze sposobów weryfikacji elektronicznej legitymacji emeryta–rencisty jest m.in. metoda kryptograficzna. Na stronach rządowych czytamy, że w przypadku weryfikacji aplikacja-aplikacja systemy teleinformatyczne nie muszą być zintegrowane , ale osoba weryfikująca musi posiadać urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją mObywatel, aby móc skanować kody QR.

ZOBACZ: Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

W praktyce oznacza to, że nigdy nie powinniśmy godzić się na to, by ktoś chciał zainstalować na naszym telefonie jakieś oprogramowanie, tłumacząc to koniecznością weryfikacji e-legitymacji. W taki sposób prędzej może dojść do kradzieży naszych danych albo pieniędzy. Tak więc nie dajmy się nabrać oszustom .

Źródło: SE, gov.pl

Wiele lat ratowała życie pacjentów. NFZ nałożył na nią ogromną karę
Płacił 300 zł za prąd, teraz ma zapłacić 8200 zł. "Człowiek musi płakać i płacić"
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Rocznik '96, od zawsze mieszkanka Warszawy, choć urodzona w nie tak dalekim Sokołowie Podlaskim. Absolwentka XXXIII L.O. im. Mikołaja Kopernika oraz dziennikarstwa UW, wciąż przed obroną dyplomu magistra politologii. Uwielbiam obserwować i pisać o tym, co dookoła mnie. Interesują mnie zwłaszcza sprawy społeczne i polityka. Swoją pracę cenię za to, że codziennie przynosi coś nowego i cały czas stawia przede mną nowe wyzwania. W wolnym czasie szukam ciszy i spokoju, najchętniej poza miastem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie