BiznesINFO.pl

MARKUS SCHREIBER/AFP/East News

Niemcy przedłużają lockdown. Potrwa do końca marca

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia wejdą w życie w Niemczech po 8 marca

  • W jaki sposób Niemcy chcą walczyć z epidemią

  • Jakie obostrzenia zostaną poluzowane

Niemcy przedłużą lockdown

Głosy o tym, że Niemcy planują przedłużyć lockdown dało się słyszeć już wcześniej. Portal Focus Online, który powoływał się na projekt porozumienia między rządem federalnym i premierami krajów związkowych informował o planach rządu chwilę przed konferencją. 

Doniesienia portalu okazały się jednak słuszne - lockdown rzeczywiście został przedłużony aż do 28 marca. Po spotkaniu z premierami krajów związkowych kanclerz Angela Merkel mówiła o "wchodzeniu w nową fazę epidemii z uzasadnionymi nadziejami". Jej zdaniem najważniejsze jest teraz "mądre podejmowanie kolejnych działań zmierzających w kierunku otwarcia [gospodarki]" - przekazała PAP.

Angela Merkel oceniła, że tegoroczna wiosna będzie inna niż ta w ubiegłym roku. Wszystko dzięki szczepionkom i testom. Zdaniem kanclerz to właśnie “szczepienia są wyjściem z pandemii".

Według Merkel Niemcy sporo osiągnęli w ostatnich miesiącach w związku z epidemią. "To, przez co razem przeszliśmy, było trudne" zaczęła i dodała potem, że podejmowane kroki okazały się skuteczne, ponieważ udało się uniknąć przeciążenia oddziałów intensywnej terapii, powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i zapobieżono masowemu bezrobociu.

Luzowanie obostrzeń

Pierwsze luzowanie obostrzeń w Niemczech ma wejść w życie już w najbliższy poniedziałek, przekazała kanclerz, nawiązując do ustaleń przyjętych podczas konferencji. Od 8 marca spotkania mają być ograniczone do 5 osób, nie licząc dzieci do 14 roku życia. Zasady panujące w poszczególnych obszarach mogą się od siebie różnić. Jak poinformowała Merkel, z czasem dozwolone będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami.

Od 8 marca ponownie otworzą się też targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie, jednak będą musiały funkcjonować na ściśle określonych zasadach. Przyjęto, że na dziesięciu metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. Ma to dotyczyć pierwszych 800 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży. Na każdych kolejnych 20 metrach kwadratowych powierzchni sprzedaży będzie mógł przebywać jeden dodatkowy klient.

Podjęto reż decyzję o wprowadzeniu zasady dotyczącej wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Konieczność przyspieszenia szczepień

Niemcy chcą przyspieszyć kampanię szczepień, która w ocenie władz jest nadal zbyt powolna. W tym celu najpóźniej do początku kwietnia wszyscy lekarze pierwszego kontaktu i lekarze specjaliści będą bezpośrednio - i bardziej intensywnie niż wcześniej - angażowani w ten proces, przekazała PAP.

Rozwiązania, na które zdecydował się niemiecki rząd, zawiera tak zwany hamulec bezpieczeństwa, który może zawiesić proces łagodzenia obostrzeń, jeśli siedmiodniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców wzrośnie do ponad 100 w ciągu trzech kolejnych dni po 28 marca.

Tagi:

Niemcy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >