Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy przedłużają lockdown. Potrwa do końca marca
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 04.03.2021 01:00

Niemcy przedłużają lockdown. Potrwa do końca marca

Niemcy luzują obostrzenia
MARKUS SCHREIBER/AFP/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia wejdą w życie w Niemczech po 8 marca

  • W jaki sposób Niemcy chcą walczyć z epidemią

  • Jakie obostrzenia zostaną poluzowane

Niemcy przedłużą lockdown

Głosy o tym, że Niemcy planują przedłużyć lockdown dało się słyszeć już wcześniej. Portal Focus Online, który powoływał się na projekt porozumienia między rządem federalnym i premierami krajów związkowych informował o planach rządu chwilę przed konferencją. 

Doniesienia portalu okazały się jednak słuszne - lockdown rzeczywiście został przedłużony aż do 28 marca. Po spotkaniu z premierami krajów związkowych kanclerz Angela Merkel mówiła o "wchodzeniu w nową fazę epidemii z uzasadnionymi nadziejami". Jej zdaniem najważniejsze jest teraz "mądre podejmowanie kolejnych działań zmierzających w kierunku otwarcia [gospodarki]" - przekazała PAP.

Angela Merkel oceniła, że tegoroczna wiosna będzie inna niż ta w ubiegłym roku. Wszystko dzięki szczepionkom i testom. Zdaniem kanclerz to właśnie “szczepienia są wyjściem z pandemii".

Według Merkel Niemcy sporo osiągnęli w ostatnich miesiącach w związku z epidemią. "To, przez co razem przeszliśmy, było trudne" zaczęła i dodała potem, że podejmowane kroki okazały się skuteczne, ponieważ udało się uniknąć przeciążenia oddziałów intensywnej terapii, powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i zapobieżono masowemu bezrobociu.

Luzowanie obostrzeń

Pierwsze luzowanie obostrzeń w Niemczech ma wejść w życie już w najbliższy poniedziałek, przekazała kanclerz, nawiązując do ustaleń przyjętych podczas konferencji. Od 8 marca spotkania mają być ograniczone do 5 osób, nie licząc dzieci do 14 roku życia. Zasady panujące w poszczególnych obszarach mogą się od siebie różnić. Jak poinformowała Merkel, z czasem dozwolone będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami.

Od 8 marca ponownie otworzą się też targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie, jednak będą musiały funkcjonować na ściśle określonych zasadach. Przyjęto, że na dziesięciu metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. Ma to dotyczyć pierwszych 800 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży. Na każdych kolejnych 20 metrach kwadratowych powierzchni sprzedaży będzie mógł przebywać jeden dodatkowy klient.

Podjęto reż decyzję o wprowadzeniu zasady dotyczącej wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Konieczność przyspieszenia szczepień

Niemcy chcą przyspieszyć kampanię szczepień, która w ocenie władz jest nadal zbyt powolna. W tym celu najpóźniej do początku kwietnia wszyscy lekarze pierwszego kontaktu i lekarze specjaliści będą bezpośrednio - i bardziej intensywnie niż wcześniej - angażowani w ten proces, przekazała PAP.

Rozwiązania, na które zdecydował się niemiecki rząd, zawiera tak zwany hamulec bezpieczeństwa, który może zawiesić proces łagodzenia obostrzeń, jeśli siedmiodniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców wzrośnie do ponad 100 w ciągu trzech kolejnych dni po 28 marca.

Tagi: Niemcy