BiznesINFO.pl
hala targowa-targ-bazar-handel-sprzedaż-biznesinfo

Biznesinfo

Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej

26 Listopada 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W przyszłym roku Polacy będą mogli zrobić niedzielne zakupy w sześć pełnych dni i jeden… połowiczny – donoszą Wiadomości Handlowe. Wszystko dlatego, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada właśnie w siódmy dzień tygodnia, a ustawa o zakazie niedzielnego handlu precyzuje, jak należy wówczas postąpić. Wśród sieci handlowych nie brakuje jednak sprytnych pomysłów na obejście zakazu.

Niedziele handlowe w 2023 roku – kiedy będzie można zrobić zakupy?

W przyszłym roku lokale handlowe będą otwarte 29 stycznia, 2 i 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia,  17 grudnia i 24 grudnia, a więc w samą Wigilię, która pierwszy raz od czasu wprowadzenia ustawy tj. 2018 roku – wypadnie właśnie w niedzielę.

W tym przypadku sklepy mają funkcjonować jedynie do godz. 14:00 – tak samo byłoby wtedy, gdyby Wigilia przypadła na inny dzień tygodnia. Kolejny taki układ kalendarza czeka nas dopiero w 2028 roku.

Nie zawsze przepisy mają zastosowanie

Przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi i prowadzą handel osobiście, na własny rachunek, mogą w każdą niedzielę korzystać z nieodpłatnej pomocy członków rodziny i wówczas nie naruszają oni przepisów ustawy (przy czym członkowie rodziny nie mogą być zatrudnieni i pracować u przedsiębiorcy odpłatnie w inne dni tygodnia).

W art. 6 ust. 1 ustawy o zakazie niedzielnego handlu znalazły się 32 punkty, w których wskazano miejsca mogące prowadzić działalność handlową w każdym dniu tygodnia i w święta. Są to m.in. apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z dewocjonaliami i pamiątkami, placówki, które większość handlu opierają na prasie, biletach komunikacyjnych, wyrobach tytoniowych oraz kuponach na gry i zakłady, placówki handlujące towarami z automatów, sklepy w zakładach prowadzących działalność w obrębie kultury, turystyki, sportu, oświaty i wypoczynku czy też placówki zlokalizowane w strefie wolnocłowej.

Sposób na ominięcie przepisów ustawy znalazły sklepy funkcjonujące w modelu franczyzowym, czyli takim, gdzie franczyzobiorcy mają prawo podjąć indywidualne decyzje w kwestii biznesu. Przykładem są placówki Carrefour, w których otwarto kąciki czytelnicze. Podobnie w przypadku sklepów Intermarche oferujących klientom tzw. kluby czytelnika. Jeden z punktów sieci, zlokalizowany w Cieszynie, zamieniono nawet na dworzec autobusowy, co pozwoliło sprzedawać w każdą niedzielę.

Nagłe niedzielne zakupy? Pomoże mapa

W Internecie dostępna jest mapa wszystkich sklepów otwartych w niedzielę. Jej twórcami są użytkownicy portalu Wykop.pl. Mapa będzie aktualizowana każdego tygodnia.

Tagi:

Niedziela handlowazakupy

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >