BiznesINFO.pl > Handel > Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.11.2022 12:55

Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej

hala targowa-targ-bazar-handel-sprzedaż-biznesinfo
Biznesinfo

W przyszłym roku Polacy będą mogli zrobić niedzielne zakupy w sześć pełnych dni i jeden… połowiczny – donoszą Wiadomości Handlowe. Wszystko dlatego, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada właśnie w siódmy dzień tygodnia, a ustawa o zakazie niedzielnego handlu precyzuje, jak należy wówczas postąpić. Wśród sieci handlowych nie brakuje jednak sprytnych pomysłów na obejście zakazu.

Niedziele handlowe w 2023 roku – kiedy będzie można zrobić zakupy?

W przyszłym roku lokale handlowe będą otwarte 29 stycznia, 2 i 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia,  17 grudnia i 24 grudnia, a więc w samą Wigilię, która pierwszy raz od czasu wprowadzenia ustawy tj. 2018 roku – wypadnie właśnie w niedzielę.

W tym przypadku sklepy mają funkcjonować jedynie do godz. 14:00 – tak samo byłoby wtedy, gdyby Wigilia przypadła na inny dzień tygodnia. Kolejny taki układ kalendarza czeka nas dopiero w 2028 roku.

Nie zawsze przepisy mają zastosowanie

Przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi i prowadzą handel osobiście, na własny rachunek, mogą w każdą niedzielę korzystać z nieodpłatnej pomocy członków rodziny i wówczas nie naruszają oni przepisów ustawy (przy czym członkowie rodziny nie mogą być zatrudnieni i pracować u przedsiębiorcy odpłatnie w inne dni tygodnia).

W art. 6 ust. 1 ustawy o zakazie niedzielnego handlu znalazły się 32 punkty, w których wskazano miejsca mogące prowadzić działalność handlową w każdym dniu tygodnia i w święta. Są to m.in. apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z dewocjonaliami i pamiątkami, placówki, które większość handlu opierają na prasie, biletach komunikacyjnych, wyrobach tytoniowych oraz kuponach na gry i zakłady, placówki handlujące towarami z automatów, sklepy w zakładach prowadzących działalność w obrębie kultury, turystyki, sportu, oświaty i wypoczynku czy też placówki zlokalizowane w strefie wolnocłowej.

Sposób na ominięcie przepisów ustawy znalazły sklepy funkcjonujące w modelu franczyzowym, czyli takim, gdzie franczyzobiorcy mają prawo podjąć indywidualne decyzje w kwestii biznesu. Przykładem są placówki Carrefour, w których otwarto kąciki czytelnicze. Podobnie w przypadku sklepów Intermarche oferujących klientom tzw. kluby czytelnika. Jeden z punktów sieci, zlokalizowany w Cieszynie, zamieniono nawet na dworzec autobusowy, co pozwoliło sprzedawać w każdą niedzielę.

Nagłe niedzielne zakupy? Pomoże mapa

W Internecie dostępna jest mapa wszystkich sklepów otwartych w niedzielę. Jej twórcami są użytkownicy portalu Wykop.pl. Mapa będzie aktualizowana każdego tygodnia.

Polecane