PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 6 Lutego 2021

W niedzielę zakupy zrobimy, ale nie wszędzie. Mimo nacisków rząd zdania nie zmienił

Polacy muszą przygotować się na to, że niedziel handlowych w tym roku rząd nie przewidział zbyt wiele. Co więcej, dzisiejsza niedziela także objęta jest zakazem handlu. Mimo to, zapominalscy jeszcze zrobią zakupy. Gdzie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada niedziela handlowa
  • Gdzie zrobimy zakupy w dniu zakazu handlu
  • Jakie obiekty są wyłączone spod zakazu

Niedziela handlowa? Nie tym razem

Spór o handel w niedzielę w Polsce toczy się nieprzerwanie od kilku lat. Zwolennicy niedziel handlowych uważają, że to właśnie weekend jest jedynym czasem, gdy w tygodniu mogą zrobić zakupy. Z kolei przeciwnicy niedzielnego handlu uważają, że jest to ich czas dla rodziny i możliwość odpoczynku.

Rządzący ustanawiając niedziele handlowe starali się wypracować swego rodzaju kompromis - nie wszystkie niedziele objęte są zakazem handlu. Kiedy zatem wypadają niedziele handlowe w tym roku?

Według rządowego terminarza czekające na nas niedziele handlowe w 2021 r. wypadają: 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia i 19 grudnia. Niedzielą handlową był także 31 stycznia.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że branża handlowa na wiele miesięcy została zamknięta. W związku z tym handlowcy chcą poluzowania przepisów w zakresie niedziel handlowych. Ostatnim takim ukłonem w ich stronę był 6 grudnia - wówczas prezydent podpisał rozporządzenie włączające Mikołajki do listy niedziel handlowych.

Niedziela handlowa i kilka wyjątków od zakazu

Zakaz handlu 7 lutego oznacza, że zakupów nie zrobimy w wielkich supermarketach. Miłośnicy zakupów w Biedronce, Lidlu czy Carrefourze mogą zapomnieć o możliwości zrobienia zakupów w tym dniu. Na podbój galerii handlowej nie pójdziemy także do sklepów z ubraniami bowiem te także objęte są zakazem handlu.

Spóźnialscy będą tego dnia mogli zrobić zakupy w osiedlowych sklepach, gdzie za la dą stanie właściciel lub osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie. Otwarte pozostaną także placówki pocztowe, a więc między innymi Żabka. O status taki postarała się też sieć sklepów abc.

Jednocześnie zakazem handlu w niedzielę nie są objęte kawiarnie, restauracje czy parki rozrywki. Niedziela handlowa nie obejmuje także stacji benzynowych, więc po szybkie zakupy możemy wyskoczyć także tam.

Poza zakazem handlu musimy przestrzegać także obostrzeń obowiązujących w sklepach. W związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, polski rząd wprowadził limity obowiązujące w tych placówkach.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News