BiznesINFO.pl
Zakaz handlu przez pół tygodnia w grudniu

Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handlu

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Pół tygodnia z zakazem handlu już za pasem. Rząd jest nieugięty mimo apeli przedstawicieli branży, dlatego lepiej przygotuj się i zrób zapasy, bo potem możesz mieć z tym problem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy w grudniu zrobisz zakupy,

  • Na jak długo powinieneś zrobić zapasy,

  • Od kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu.

Zakaz handlu w niedziele

Dzisiejsza niedziela jest ostatnią handlową niedzielą w tym roku. Z tego powodu, Polacy tłumnie ruszyli dziś do sklepów i galerii handlowych, by zrobić ostatnie zakupy przed świętami i narodową kwarantanną.

Do tej pory sklepy robiły wszystko by odpracować straty, które poniosły ze względu na wprowadzane w Polsce obostrzenia, jak m.in. zamknięcie galerii handlowych. Największe i najbardziej popularne wśród Polaków dyskonty, takie jak: Biedronka, Lidl, czy Kaufland postanowiły wydłużyć godziny pracy.

Chodziło przede wszystkim, aby każdy na pewno zdążył zrobić zakupy oraz by rozładować obłożenie w sklepach, które może być bardzo niebezpieczne z racji rozprzestrzeniającego się wirusa. To wszystko to jednak za mało, by sklepy spożywcze wyszły na prostą i by Polakom niczego nie zabrakło w okresie świątecznym. W związku z powyższymi przedstawiciele branży zdecydowali się wystosować apel o zniesienie handlu w ostatnią niedzielę grudnia.

Już wcześniej sklepy apelowały, by na czas epidemii znieść zakaz handlu w niedziele, co byłoby pod względem epidemicznym pozytywną decyzją. Dodatkowy dzień handlowy w końcu przyczyniłby się do zmniejszenia ruchu w sklepach, a ponadto pozwoliłoby handlowcom na przynajmniej częściowe odrobienie strat. Tak się jednak nie stało, rząd pozostał nieubłagany, w związku z czym przedstawiciele branży skupili się jedynie na zniesieniu zakazu handlu w niedziele w listopadzie i grudniu.

Zakaz handlu spowoduje pół tygodnia bez zakupów

Grudzień, choć już jesteśmy za jego połową, w tym roku jeszcze będzie wyjątkowo srogi jeśli chodzi o zakaz handlu. Mimo że zakupy mogliśmy zrobić w dwie niedziele: 6 grudnia. 13 grudnia i dzisiaj, 20 grudnia, to nie zmienia to faktu, że z robieniem zakupów będziemy mieć problemy.

Sklepy zamkną się w wigilijne popołudnie - zakupów nie zrobimy już po 14:00. Od tej pory punkty sprzedaży pozostaną zamknięte aż do niedzieli 27 grudnia włącznie, co oznacza, że w pierwszy dzień po świętach nie zrobimy zakupów. Nie trzeba być orłem matematyki, by wyliczyć, że to 3,5 dnia bez handlu. Mogłoby to być jedynie 2,5 dnia, ale zakaz handlu w niedzielę 27 grudnia wydłuża ten okres.

Potrzebne zapasy

Dla wielu osób, które zapomną o zrobieniu zapasów, ten czas może się okazać niezwykle trudny. Zagrożenie w tak długiej przerwie z zakazem handlu dostrzegła już w listopadzie Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

  • W obliczu obowiązujących już obostrzeń, zapowiadanej narodowej kwarantanny oraz wyłączenia z handlu znaczącej liczby niedziel i dni świątecznych [] Polacy zostaną pozbawieni dostępu do żywności, a w szczególności do świeżych artykułów spożywczych - podkreśliła prezes w komunikacie cytowanym przez portal Business Insider.

O zniesienie zakazu handlu postulowały także m.in. Polska Rada Centrów Handlowych czy Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Te argumentowały, że otworzenie sklepów w niedziele pomogłoby odrobić przynajmniej część strat poniesionych podczas lockdownu w pierwszej fali epidemii.

Od 28 grudnia mają wejść w życie kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały aż do końca ferii - 17 stycznia. Oznacza to, że gdy galerie handlowe zamkną się w święta, z pewnością nie otworzą się z powrotem aż do drugiej połowy stycznia.

Tagi:

zakupyzakaz handlusklepPolska

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >