NFZ ma pełne ręce roboty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Listopada 2020

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

RPO zapytał NFZ o działania, które fundusz podejmuje, by poprawić funkcjonowanie ochrony zdrowia. Filip Nowaka, p.o. prezesa NFZ zdradził, z czym zmaga się w tej chwili polska służba zdrowia

NFZ monitoruje sytuację

Pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na jego list, w którym Adam Bodnar zapytał jak NFZ radzi sobie z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce.

Bodnar wskazywał w swoim liście m.in. na ograniczoną liczbę łóżek i respiratorów. Pytał także, jakie działania podejmuje NFZ w związku z osobami z innymi chorobami.

Posłowie chcą kierowania kobiet w ciąży z wadą letalną płodu do hospicjum perinatalnego. Oferują im też pomoc duchownychPosłowie chcą kierowania kobiet w ciąży z wadą letalną płodu do hospicjum perinatalnego. Oferują im też pomoc duchownychCzytaj dalej

Nowak zaznaczył, że Polska znajduje się w tej chwili w szczycie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

“Pomimo heroicznych starań personelu medycznego, zarówno w szpitalach, jak i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, pomimo zaangażowania urzędników, w tym również pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, zdarzają się sytuacje trudne i frustrujące, a nawet mogące stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta” - zaznaczył p.o. prezesa NFZ.

Nowak wyjaśnił, że Fundusz stale monitoruje dostępność świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów, “a na wszelkie przejawy istnienia nieprawidłowości czy ograniczenia tej dostępności, stara się reagować bez zbędnej zwłoki”.

NFZ ma starać się robić wszystko, co w jego mocy, by nie doprowadzać do sytuacji braku dostępności świadczeń zdrowotnych. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają nieustannie monitorować sytuację w swoim rejonie, pozostając w kontakcie z Urzędami Wojewódzkimi, Wojewódzkimi Inspektorami Sanitarnymi oraz dyrektorami szpitali. Stale zbierane są dane dotyczące liczby łóżek i respiratorów w szpitalach zakaźnych.

GIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniGIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniCzytaj dalej

“W Narodowym Funduszu Zdrowia, zarządzeniem Nr 28/2020/GPF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 1 marca 2020 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania prawidłowości postępowania w przypadkach podejrzenia lub zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (z późn. zm.) powołano zespół celem którego jest m,in. monitorowanie i reagowanie na obecną sytuację w systemie ochrony zdrowia. Zespół prowadzi prace 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu w formie dyżurów” - wyjaśniał Nowak.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Cele NFZ

Nowak zaznacza, że główny nacisk kładzie się na monitorowanie spraw związanych z postępowaniem z osobami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Jest rozporządzenie z nowymi obostrzeniami. Ujawniamy jego zapisyJest rozporządzenie z nowymi obostrzeniami. Ujawniamy jego zapisyCzytaj dalej

“Zarządzający podmiotami leczniczymi w obecnej sytuacji epidemiologicznej, podejmują decyzje dotyczące udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w oparciu o wydawane akty prawne, zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Konsultantów w danych dziedzinach medycyny oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco monitorują sytuację i reagują w przypadku jakichkolwiek trudności z dostępem pacjentów do świadczeń medycznych. W sytuacji rażącego naruszenia warunków realizacji umów, w szczególności związanego z nieuzasadnionym ograniczeniem dostępu do świadczeń dla pacjentów pilnie potrzebujących pomocy, Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich oraz pracownicy Terenowych Oddziałów Kontroli niezwłocznie reagują zgodnie z dostępnymi procedurami” - poinformował Nowak.

Kolejnym celem zespołu ma być wypracowanie i wdrażanie rozwiązań o charakterze organizacyjno - prawnym i operacyjnym. Wyceniono świadczenia dla pacjentów hospitalizowanych i leczonych na koronawirus, a także wprowadzono opłatę ryczałtową za gotowość do transportu sanitarnego. Ponadto określono zasady finansowania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To jedynie niektóre z punktów na bardzo długiej liście.

Kolejnym krokiem, o którym mówi Nowak w swoim liście ma być prowadzenie i monitorowanie polityki informacyjnej.

W sklepie także i ciebie mogą wylegitymować. Jedno obostrzenie dało personelowi nowe uprawnieniaW sklepie także i ciebie mogą wylegitymować. Jedno obostrzenie dało personelowi nowe uprawnieniaCzytaj dalej

Nowak poinformował, że na stronie NFZ informacje są stale aktualizowane. Uruchomiono także Telefoniczną Informację Pacjenta, dzięki której pacjenci mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Kolejnym punktem działań NFZ ma być stała współpraca z podmiotami leczniczymi oraz właściwymi organami i podmiotami, której celem jest usprawnienie postępowania w przypadku zachorowań na Covid-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
  3. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?
  4. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  5. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  6. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  7. Piotr Żyła wyjawił swój idealny przepis na kolację. Widać inspirację Adamem Małyszem, ale nie brakuje też parówki
  8. Przepis na tanie, łatwe i szybkie placki ziemniaczane z kapustą kiszoną. Idealne na śniadanie, obiad i kolację
Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenBiedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News