Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > NBP wprowadza do obiegu monety kolekcjonerskie "100. rocznica III Powstania Śląskiego"
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 15.04.2021 02:00

NBP wprowadza do obiegu monety kolekcjonerskie "100. rocznica III Powstania Śląskiego"

NBP wprowadza do obiegu dwie monety kolekcjonerskie
Pxhere

Złota moneta o nominale 200 zł i srebrna moneta o nominale 10 zł trafiły dziś do obiegu. Nowe monety mają upamiętnić "100. rocznicę III Powstania Śląskiego". Jak wyglądają kolekcjonerskie krążki?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakiej okazji NBP wyemitowało kolekcjonerskie monety

  • Jak wyglądają monety

  • W jakim nakładzie zostaną wyprodukowane

Monety upamiętniające 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

Dziś NBP wprowadził do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające III Powstanie Śląskie, które wybuchło 100 lat temu - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

Powstanie Śląskie było niezwykle ważne dla polskiej historii. Umożliwiło ono powrót części Górnego Śląska do macierzy, a jego potencjał gospodarczy pomógł w odbudowie i rozwoju całej reszty Polski.

Srebrna moneta o nominale 10 zł, która trafiła dziś do obiegu, przedstawia dwóch powstańców, którzy obsługują niemiecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. 1908. Jak większość powstańców, postacie na monecie mają na sobie cywilne ubranie.

Ponad nimi umieszczono ważny symbol - orła powstańczego, którego często można było ujrzeć na większości sztandarów podczas III Powstania Śląskiego. Moneta zostanie wybita w nakładzie do 12 tys. sztuk. Ale to nie koniec - drugą monetę wydaną przez NBP cechuje rzadki nominał.

Złota moneta o nominale 200 zł

Złota moneta o nominale 200 zł również przedstawia sylwetki dwóch powstańców, którzy obsługują zdobyczny niemiecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. 1908. Obok powstańców znajduje się sztandar powstańczy z orłem powstańczym i napisem "Tobie Polsko", który został wykonany na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji pisma "Katolik" w Bytomiu.

Alojzy Szulc, uczestnik trzech powstań na Śląsku przez lata ukrywał go, by potem sprzedać pamiątkę w 1968 r. do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, gdzie jest w tej chwili jednym z najcenniejszych eksponatów.

Nakład złotej monety wyniesie do 1500 sztuk.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: