Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Nawet 200 zł za godzinę pracy w Walentynki. Niektóre branże przeżywają oblężenie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 14.02.2023 13:50

Nawet 200 zł za godzinę pracy w Walentynki. Niektóre branże przeżywają oblężenie

pieniądze w portfelu-portfel-banknoty-iberion
BiznesInfo

Walentynki są specyficznym okresem w roku, kiedy niektóre branże mogą liczyć na szczególny wzrost zainteresowania swoimi usługami i produktami. Kwiaciarnie i restauracje notują znacznie wyższe obroty, co przekłada się na wyższe zarobki.

W Polsce Walentynki popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service, mówi, że "walentynki są mocno skomercjalizowane. Wszędzie pojawiają się produkty z symbolem serca, czerwone balony i róże. Święto cieszy się dużą popularnością. Zakupowy szał, ale też zwiększony ruch w restauracjach, kinach czy SPA przekłada się na rynek pracy i zapotrzebowanie na pracowników. Jedni świętują, a inni mają szansę na większy zarobek – informuje portal „Strefa Biznesu”.

Kupujemy wiele prezentów

Zakochani prezenty kupują przede wszystkim online, dlatego firmy kurierskie mają więcej pracy w tym okresie. Ich pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach 17,5 - 22 zł netto na godzinę.

W okresie święta zakochanych kwiaciarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Ich właściciele odnotowują spore zyski, jednakże osoby pracujące jako sprzedawcy zarabiają normalną stawkę godzinową.

Trzeba zadbać również o siebie

Kilka dni przed Walentynkami ciężko jest się również dostać do fryzjera czy kosmetyczki. W tych branżach można zarobić od 22,5 zł netto za godzinę w małych miejscowościach do nawet 100 netto za godzinę pracy w największych miastach.

Kolejki do restauracji

Większość restauracji już od kilku dni nie przyjmuje rezerwacji na walentynkowy wieczór. Wiele par wybiera się na kolację z drugą połówką, a branża gastronomiczna odnotowuje w tym okresie duże zyski.

Właściciele lokali gastronomicznych przygotowują się wcześniej do tego dnia, zarówno pod względem dostępnego menu, jak i personelu. Pracę łatwo znajdzie pomoc kuchenna, która może zarobić od 16,5 zł do 17,5 zł netto za godzinę. Kelnerzy zarobią od 16,5 do 25 zł netto za godzinę, ale do tego należy doliczyć napiwki, których suma z reguły przewyższa godzinowe wynagrodzenie kelnera, a w Walentynki może nawet kilkukrotnie przewyższyć dzienny zarobek - podaje za Personnel Service „Strefa Biznesu”.

Salony SPA

Okres święta zakochanych to czas, kiedy salony SPA również nie narzekają na brak chętnych, którzy są zainteresowani oferowanymi przez nie usługami. Coraz więcej osób decyduje się na cichy wieczór, spędzony na odpoczynku i relaksującym masażu.

Pracownicy takich miejsc mogą liczyć na zarobki od 25 do nawet 200 netto za godzinę.