BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polscy naukowcy wyliczyli, ile jeszcze będziemy musieli walczyć z epidemią. Przytłaczające dane

8 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej sprawdzili, ile w Polsce byłoby przypadków koronawirusa i ofiar śmiertelnych, gdyby nie wprowadzono radykalnych ograniczeń. Liczby mogą robić wrażenie. Z szacunków naukowców wynika, że byłyby to nawet trzy

Naukowcy UMCS: trzykrotnie zmniejszono liczbę zachorowań

Naukowcy z UMCS opracowali model, która pozwala na oszacowanie liczby zachorowań, osób hospitalizowanych i ofiar śmiertelnych COVID-19. Analizy są dziełem naukowców Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki Wydziału Ekonomicznego UMCS koordynowanych przez dr. Marka Mędrka. W efekcie mogliśmy się dowiedzieć, że wprowadzone ograniczenia trzykrotnie zmniejszyły liczbę zakażonych i chorych.

- Oszacowaliśmy, że przy obecnych ograniczeniach walka ze epidemią potrwa minimum rok - mówi “Kurierowi Lubelskiemu” prof. Zbigniew Pastuszak, dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS, współautor modelu symulacji numerycznych rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce.

Naukowcy: to jeszcze potrwa

Naukowcy ostrzegają, że mimo ograniczeń, które dotychczas zastosowano, należy się spodziewać milionów zainfekowanych, a czas trwania epidemii niemal na pewno nie będzie krótszy niż 100 dni. - W naszym modelu widać, że czynnikiem, który ma największy wpływ na wahania liczby zainfekowanych jest wskaźnik bezpośredniego kontaktu - mówi na łamach “Kuriera Lubelskiego” prof. Pastuszak.

A to oznacza, że każde wyjście na zewnątrz w trakcie rozprzestrzeniania się wirusa powoduje natychmiastowy wzrost zachorowań. Naukowcy proszą, aby ograniczyć kontakty i nie wychodzić z domu. To najskuteczniejsza metoda walki z koronawirusem.

Wybory doprowadzą do katastrofy?

To, jak będzie przebiegać epidemia koronawirusa jest zależne od wielu czynników. Naukowcy postanowili sprawdzić, co się stanie, jeśli wybory prezydenckie odbyłyby w tradycyjnej formie i to w maju. Liczby porażają. W konsekwencji do końca czerwca mogłoby się zarazić prawie 4 miliony osób, a umrzeć blisko 58,5 tys. osób. 

Do tej pory w Polsce odnotowano już prawie 5 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Tylko we wtorek potwierdzono 435 nowych przypadków. Zmarło 129 osób. 191 osób wyzdrowiało po zakażeniu koronawirusem.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >