BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Nowy sondaż wyborczy z kilkoma zaskoczeniami. Wyniki mocno się zmieniają

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

NAJNOWSZY SONDAŻ: DUDA I TRZASKOWSKI W II TURZE

Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że 41 proc. badanych chce oddać swój głos na Andrzeja Dudę, natomiast 26,1 proc. na Rafała Trzaskowskiego. Szymon Hołownia mógłby liczyć na 12 proc. poparcia. Za czołówką kandydatów plasuje się Władysław Kosiniak-Kamysz z 7,1 proc. poparciem oraz Krzysztof Bosak z 6,5 proc. głosów. Na Roberta Biedronia swój głos oddałoby 2,3 proc. badanych, natomiast pozostałe 5 proc. nie wie na kogo zagłosuje.

45,5 proc. badanych deklaruje zdecydowany udział w wyborach, natomiast 13,6 proc. skłania się ku odpowiedzi, że raczej zagłosuje. 22,9 proc. badanych deklaruje, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach, a 13,6 proc., że raczej nie będzie głosować – podaje onet.plBadanie Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS zostało przeprowadzone na próbie 1,1 tys. osób w dniach 29-30 maja 2020 r. Do przeprowadzenia badań wykorzystano metodę CATI (metoda telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo).

NAJNOWSZE SONDAŻE NA NIEKORZYŚĆ DUDY

Przypomnijmy, że sondaże przeprowadzane kilka tygodni temu dawały Andrzejowi Dudzie szansę na zwycięstwo w I turze wyborów, a ewentualna druga tura rozegrałaby się między obecnym Prezydentem, a Szymonem Hołownią. Ówczesna kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska, plasowała się na szarym końcu sondaży. Zmiana kandydata na Rafała Trzaskowskiego przyniosła sondażowy skok dla KO.

W najnowszym sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wyniki układają się podobnie. Andrzej Duda zwyciężyłby w I turze z Rafałem Trzaskowskim wynikiem 41,2 proc. do 27 proc. Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni z wynikiem 12 proc. Możemy prognozować, iż jeśli w II turze znalazłby się Rafał Trzaskowski to część wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni i Roberta Biedronia zdecydowałaby się na oddanie mu swojego głosu. W takiej sytuacji, obecny Prezydent, miałby problem z pokonaniem swojego rywala.

SWPS Z NAJNOWSZYM SONDAŻEM

O przeprowadzenie badań sondażowych pokusił się także Uniwersytet SWPS, w którego badaniu Andrzej Duda mógłby liczyć na ok. 30 proc. głosów Polaków. SWPS, podobnie jak inni, wróży walkę Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni o wejście do II tury.

W wywiadzie dla TVP Info Andrzej Duda powiedział, że nie przejmuje się sondażami, ponieważ te pięć lat temu nie dawały mu żadnych szans na wygraną. Jednakże pięć lat temu Andrzej Duda był tylko kandydatem, a dzisiaj jest Prezydentem RP ubiegającym się o reelekcję.

Tagi:

wybory prezydenckie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]