BiznesINFO.pl Finanse Nadchodzą zmiany w emeryturach księży? "Bieda im nie grozi"
Pawel Wodzynski/East News, BiznesINFO

Nadchodzą zmiany w emeryturach księży? "Bieda im nie grozi"

13 stycznia 2024
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Od początku urzędowania nowej Rady Ministrów, bardzo często w przestrzeni publicznej pojawia się kwestia Funduszu Kościelnego. Według zapowiedzi Donalda Tuska ma on zostać zlikwidowany. W jakim stopniu wpłynie to na emerytury wypłacane księżom?

Emerytury duchownych

Kwestia świadczeń emerytalnych wypłacanych duchownym w Polsce jest dość skomplikowana . Jak podaje serwis se.pl, księża - tak jak wszyscy Polacy - po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymuje świadczenie o stosownej wysokości z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na wysokość świadczenia wpływa jednak dodatkowy element, do którego zwykli obywatele nie mają dostępu. Jest nim Fundusz Kościelny , z którego 10 lat po osiągnięciu emerytury przez danego księdza, wypłacane są dodatkowe pieniądze.

Podwójna emerytura dla seniorów. Wielu może skorzystać, ale trzeba spełnić kluczowe warunki

Zapowiedzi o likwidacji

Tymczasem po zmianie władzy, do której doszło w grudniu zeszłego roku, coraz częściej powraca dyskusja na temat ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego . Taki postulat pojawiał się m.in. w wypowiedziach premiera Donalda Tuska.

Zlikwidowanie Funduszu Kościelnego spowodowałoby, że sumy otrzymywane przez księży uległyby zmniejszeniu . Czy zatem duchowni mają się czego obawiać w związku z ewentualnymi zmianami?

Wicemarszałek Senatu: zobowiązania utrzymamy

Na temat kwestii emerytur księży i Funduszu Kościelnego wypowiedział się wicemarszałek Senatu Michał Kamiński . Według jego słów dla se.pl wynika, że wszyscy Polacy będą traktowani równo i wszyscy będą otrzymywali emeryturę z ZUS zgodnie z przepisami.

Przywileje emerytalne mają nie być odbierane obywatelom polskim , bez względu na ich zawód czy stan. Oznacza to, że księża nie muszą się obawiać utraty świadczenia emerytalnego, które otrzymują od ZUS po osiągnięciu progu wiekowego.

- Ja myślę, że byłoby chyba rzeczą zupełnie abstrahującą od realności polskiej, gdybyśmy podejrzewali, że w Polsce jakiemuś księdzu grozi bieda. Skąd się wzięło polskie ludowe przysłowie: "kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie"?  - mówił  w rozmowie z "SE" wicemarszałek Senatu.

źródło: se.pl

Kiedy w 2024 r. przejść na emeryturę, żeby dostawać jak największe świadczenie? Korzystne dat są dwie
Będą zmiany w chorobowym. Eksperci grzmią: pracownicy mogą dostać niższe wypłaty
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie