BiznesINFO.pl
złotówka warta 600 zł

Obraz Gosia K. z Pixabay

Moneta 1 zł warta 600 zł. Możesz jeszcze ją mieć w domu

29 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Moneta o nominale 1 zł warta nawet 600 zł? Koniecznie sprawdź czy nie masz jej w domu. Kolekcjonerzy płacą za nią duże pieniądze.

Sprawdź koniecznie czy w Twoim domu nie zalega stara moneta z czasów PRL-u. Wydaje się, że to bezwartościowy aluminiowy krążek. A jednak. W rzeczywistości kolekcjonerzy płacą za nią spore pieniądze. Okazuje się, że może znajdować się ona także u Ciebie.

Złotówka warta 600 złotych

Chodzi o monetę o nominale 1 zł. Dlaczego jest ona taka cenna? Okazuje się, że jest to moneta, którą do obiegu masowego wprowadzono w najmniejszej liczbie sztuk. 

Jak zdradza na swoim YouTube'owym kanale "Zakapior PRL", jest to moneta z 1967 roku. Popularna złotówka, jaką wielu z nas lub naszych rodziców miało w portfelach dzisiaj staje się świętym Graalem numizmatyków. 

Jak wygląda ta cenna moneta? Na awersie w centralnej części krążka wybita została cyfra 1, pod nią na wyśrodkowaniu monety znajduje się sygnatura waluty "ZŁ". Całość domknięta zostało wieńcem laurowym, który otacza oznaczenie nominału od spodu.

Rewers monety z kolei zawiera informację o roku wybicia – 1967. Został on umieszczony w wyśrodkowanej, dolnej części numizmatu. Centralną część tyłu krążka zdobi godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, orzeł pozbawiony korony. Całość została otoczona napisem "Polska Rzeczpospolita Ludowa".

Zdjęcia pochodzą z kanału Zakapior PRL w serwisie You Tube

Jak wskazuje ekspert z kanału Zakapior PRL, moneta została wyemitowana w zaledwie milionowym nakładzie. Wydaje się, że to dużo, jednak nawet dzisiaj nie przykładamy dużej uwagi do metalowych pieniędzy. Często je gubimy.

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami2. "Obrońcy" Kościoła chcieli zagłuszyć protest krzykami dziecka. Podeszła do nich Polska Babcia, niecodzienne sceny3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Prowadzący kanał Zakapior PRL wskazuje, że dla monety obiegowej milion sztuk to niezwykle niski nakład.

Jak wyceniana jest moneta? Katalog Fischer 2020, który jest polskim wydaniem wskazującym na ceny kolekcjonerskie monet bitych na terenie Polski wskazuje na następujące wartości: monety, których stan jest określony jako pierwszy, czyli czyste, nieuszkodzone i z jak najmniejszymi śladami użytkowania warte są nawet 600 złotych.

Monety z II stanu, czyli lekko przybrudzone, z otarciami warte są na rynku kolekcjonerskim 200 złotych, zaś za stan III, czyli za monety z uszkodzeniami, wytarte kolekcjonerzy są w stanie zapłacić 50 złotych. 

Zakapior PRL podkreśla, że złotówka z 1967 roku jest najrzadziej bitą w PRL-u aluminiową monetą. Katalog Fischer podaje, że do obiegu wprowadzono dokładnie 1 002 000 sztuk.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >