Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polacy będą zarabiać 10 tys. złotych miesięcznie. "Chcemy, żeby rozwijali skrzydła"
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 10.09.2023 13:11

Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polacy będą zarabiać 10 tys. złotych miesięcznie. "Chcemy, żeby rozwijali skrzydła"

Mateusz Morawiecki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W sobotę, 9 września, podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki złożył Polakom bardzo ciekawą obietnicę. „Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł” - powiedział premier. Kiedy zdaniem szefa rządu możemy się spodziewać takich zarobków?

Średnie wynagrodzenie w Polsce - 10 tys. zł

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne zaciekle walczą o głosy wyborców. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wizję dotyczącą wysokości średnich wynagrodzeń, która jak sam przekonuje, jest możliwa do zrealizowania. „Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł. Za sześć lat możliwe zarobki na poziomie francuskich, ale bez płonących samochodów i zamieszek” - powiedział premier.

Seniorzy dostaną list od ZUS-u. Lepiej go nie przegapić

Jak jest teraz?

Mateusz Morawiecki dodał, że będzie to możliwe dzięki wygranej PiS i realizacji "wizji sprawiedliwego i solidarnego rozwoju gospodarczego, który będzie spełniał aspiracje Polaków”. Z przedstawionych niedawno przez GUS danych wynika, że w ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 2 proc. i wyniosło 7485,12 zł. Należy mieć na uwadze, że te dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób.

W rzeczywistości Polacy zarabiają mniej

Serwis money.pl podaje, że w ostatnim czasie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwróciło uwagę na fakt, iż w rzeczywistości Polacy zarabiają mniej niż wskazywałyby na to dane GUS. „Średnia krajowa to raczej pułap, który osiągają specjaliści i starsi specjaliści z największych miast oraz managerowie średniego szczebla. Średnie wynagrodzenie dla większości pracujących w Polsce pozostaje w sferze pragnień i marzeń„- wskazali cytowani przez serwis związkowcy.

Zasiłek pogrzebowy ostro w górę. Świadczenie miałoby wynosić niemal 6500 zł.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

Jakie jeszcze założenia programowe przedstawili politycy prawicy? Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS wprowadzi emerytury stażowe - po 38 latach pracy dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Dodał również, że PiS będzie bronić gotówki jak niepodległości, bo jej brak to oddanie w ręce grupy ludzi kontroli nad innymi. Więcej informacji znajdą Państwo we wczorajszym artykule.