Mandat za nieprzystąpienie do walki z koronawirusem
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 16 Kwietnia 2020

Onet: Wojewoda zmusił medyków do walki z koronawirusem. Po odmowie dostali mandaty na 5 tys. zł

Mandat za brak podjęcia walki z koronawirusem? Do takiej sytuacji doszło na Mazowszu, gdzie wojewoda - były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - bardzo surowo potraktował pracowników ośrodka pomocy społecznej.

Mandat za nieprzystąpienie do walki z koronawirusem - bezprawny

Mandat spotkał pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łychowskiej Woli, którzy zostali skierowani do walki z koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach. Placówka znajduje się w dramatycznej sytuacji niemal od początku nadejścia patogenu do Polski.

Na początku kwietnia testy potwierdziły obecność koronawirusa u 69 z 88 pensjonariuszy i 30 pracowników tego ośrodka. Natychmiast podjęto decyzję o zamknięciu, a wszyscy znajdujący się na tym terenie odbywają kwarantannę. Pozostali na miejscu pracownicy grzmią, że są wykończeni nadmiarem obowiązków i potrzebują dodatkowych rąk do pracy.

Zatem logiczna wydawać by się mogła decyzja Konstantego Radziwiłła o oddelegowaniu pracowników do pomocy w ośrodku. Okazuje się jednak, że takie zarządzenie jest bezprawne.

Popularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęPopularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęCzytaj dalej

Wojewoda złamał zasady

Decydując o wysłaniu podwładnych do pracy w DPS wojewoda powołał się art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Na jego mocy ze świadczenia konkretnych usług na rzecz walki z SARS-CoV-2 zwolnione są:

- osoby, które nie ukończyły 18. bądź są po 60. roku życia,

- kobiety w ciąży,

- osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat,

- osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat,

- osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

- osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy.

Na łamach Onetu przywołany został przykład pani Anny, która została bezprawnie oddelegowana do walki z epidemią. Dlaczego? Bo jest osobą, którą powyższy przepis zwalnia z takiego obowiązku – chorująca na serce kobieta samotnie wychowuje 13-letniego syna.

W ciągu kilku następnych dni od otrzymania zawiadomienia przez panią Annę, identyczne decyzje dostarczono wszystkim pracownikom ośrodka w Łychowskiej Woli. I okazało się, że również one były nieugruntowane prawnie. Do pracy w Tomczycach desygnowano dyrektor ośrodka Wiesławę Pruś, która ukończyła już 60 rok życia.

Również szeregowi pracownicy, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim czy wychowują samotnie dzieci, zostali skierowani do pracy w placówce. Z analizy poszczególnych przypadków wynika, że tylko jedna osoba spełnia wymagania wyznaczone przez art. 47 ustawy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Minister zdrowia zwrócił się z ważnym, pilnym apelem. Dotyczy wszystkich Polaków

Ciąg dalszy problemów

Odrzucenie decyzji wojewody przez wielu pracowników pociągnęło za sobą dotkliwe konsekwencje – nałożono na nich kary finansowe w wysokości 5 tys. zł.

- 12 kwietnia przyszli do mnie policjanci i próbowali wręczyć karę 5 tys. złotych. Gdybym była wtedy w domu, przyszliby prosto na śniadanie wielkanocne – denerwuje się pani Monika, która wychowuje 5-miesięczne dziecko.

Mandat udało się wlepić wspomnianej pani Annie i kilku pracownikom ŚDS w Łychowskiej Woli. Kolejni czekają na zawiadomienie od policji.

Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

5 tys. złotych karych było bezpodstawne

Mecenas Mateusz Ostrowski z kancelarii prawnej Kochański i Partnerzy wyznał, że również nałożenie kary było bezprawne – jest to konsekwencja podjęcia uprzedniej nieprzepisowej decyzji.

„Ustawodawca w sposób wyraźny i arbitralny w tym zakresie uregulował, kto podlega wyłączeniu od skierowania do tego rodzaju pracy, czy to z uwagi na przeszkodę trwałą, jak przekroczenie wieku 60 lat, czy też przyczyny przejściowych, jak wychowanie dzieci” – oznajmił prawnik.

„Analizowane decyzje w mojej ocenie są obarczone rażącymi błędami prawnymi związanymi z brakiem wszechstronnego zbadania przez wojewodę mazowieckiego, pod kątem czy osoby kierowane do pracy podlegają z mocy prawa włączeniom ustawowym. To była jedyna przesłanka, jaką miał zbadać i tego nie zrobił wojewoda mazowiecki” – podsumował Ostrowski.

Przepis o bezkarności przeszedł w ciszy. Jedno uzasadnienie gwarantuje brak odpowiedzialnościPrzepis o bezkarności przeszedł w ciszy. Jedno uzasadnienie gwarantuje brak odpowiedzialnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Student WAT: zginęło 120 wyników testów na koronawirusa. Od tygodni są w kwarantannie, kazano im powtórzyć badania
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami
Przełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaPrzełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News