Mandat dla kierowców
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 4 Stycznia 2021

Mandat na drodze zgarniesz teraz nawet za absurdalne wykroczenia. Wiemy, co grozi kierowcom

Z reguły kierowcom wystawia się mandat za złamanie przepisów ruchu drogowego. Jednak pandemia doprowadziła do sytuacji wyjątkowych, a obostrzenia zwiększyły spektrum potencjalnych kar. Choć zniesiono już nakaz noszenia maseczek w aucie, to wciąż kierowcy muszą pamiętać o kilku zasadach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki mandat może dostać kierowca w trakcie pandemii
  • Kiedy obowiązuje limit osób w aucie
  • Czy na parkingu również musimy zachować dystans społeczny

Mandat dla kierowców za łamanie obostrzeń pandemicznych

Ostatnio mandat groził kierowcom w noc sylwestrową, gdy obowiązywało ograniczenie przemieszczania się. Policja zapowiedziała, że będzie kontrolować nie tylko pieszych, ale także autobusy i samochody osobowe. Ostatecznie, po noworocznym chaosie uciążliwe prawo przestało obowiązywać, ale wciąż trzeba uważać choćby na limit osób w aucie.

W przeciętnym samochodzie osobowym jedyny limit pasażerów, jaki nas obowiązuje to ten, który mamy wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Rząd jednak przewidział dodatkowe obostrzenia dla aut służących do przewozu więcej niż siedmiu osób.

W przypadku tego typu pojazdów nie można przewozić więcej pasażerów niż połowa miejsc siedzących (łącznie z kierowcą). To też do niedużego busa, czy rodzinnego minivana, teoretycznie wejdą maksymalnie cztery osoby. W razie złamania przepisu grozi nam mandat lub nawet wniosek o ukaranie do sanepidu.

Z zakazu wyjęte są osoby spokrewnione, oraz dzielące ze sobą gospodarstwo domowe. Przepis nie miał więc na celu uderzyć wielodzietne rodziny, a w firmy specjalizujące się w przewozie osób, tak aby wymusić na nich przestrzeganie reżimu epidemicznego. Problem w tym, że rykoszetem oberwały przedsiębiorstwa budowlane i remontowe.

- Co jednak mają zrobić np. ekipy remontowe, które podróżują do miejsca pracy 9-osobowym busem? Czy zdecydowanie się na dojazd dwoma niewielkimi samochodami osobowymi, w których pracownicy będą siedzieć bardzo blisko siebie, będzie dla nich bezpieczniejsze? - mówiła cytowana przez dziennik.pl Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Jeden przepis, o którym nikt nie pamięta. Za jego złamanie również grozi mandat

W trakcie pierwszego lockdownu doszło do wielu sytuacji, w których kierowcy otrzymywali mandat za wizytę na myjni, czy u wulkanizatora na wymianie opon. Obowiązywało wtedy ograniczenie przemieszczania się, a policjanci nie uznawali takich sytuacji za czynności niezbędne do życia. Powtórka z takich sytuacji, już nam nie grozi.

Jednak portal moto.pl przypomina zapomniany i teoretycznie martwy przepis o parkowaniu co drugie miejsce w centrach handlowych i przed marketami. Obostrzenie miało służyć przede wszystkim utrzymaniu dystansu między kierowcami i pasażerami wysiadającymi z samochodu. Choć teoretycznie tego przepisu nikt nie egzekwuje, wciąż jest on obowiązujący, więc za jego łamanie grozi nam mandat.

Obowiązek noszenia maseczki. Kierowcom łatwo się zapomnieć

Z racji, że w aucie nie nosimy maseczek, łatwo zapomnieć o zakrywaniu ust i nosa przy wysiadaniu np. na tankowanie. Tymczasem na stacjach benzynowych obowiązują takie same zasady epidemiczne jak choćby w sklepach. Nawet jeśli kupimy na stacji hot-doga lub kawę, skonsumować możemy je dopiero w aucie.

Ta sama zasada funkcjonuje również u mechaników i wulkanizatorów. Niektórzy przedsiębiorcy spodziewający się zimowego wysypu klientów, przygotowali nawet tabliczki dla zapominalskich przypominające o reżimie sanitarnym.

Maseczek nie musimy mieć w samochodach osobowych, nawet jeśli pasażerowie nie są z nami spokrewnieni. Natomiast o zasłanianiu ust i nosa powinniśmy pamiętać gdy przesiadamy się w transport zbiorowy.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News