Małgorzata Manowska - kto to jest?
23.01.2020 Warszawa Sad Najwyzszy Posiedzenie trzech izb Sadu Najwyzszego Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Przemysław Terlecki - 12 Maja 2020

Małgorzata Manowska - kto to? Jedno nazwisko na ustach całej Polski

Małgorzata Manowska - kto to? Niewątpliwie takie pytanie zadało dzisiaj sporo Polaków. O Małgorzacie Manowskiej zrobiło się bowiem głośno we wtorkowe popołudnie. Okazuje się, że ta może być odpowiedzialna za dalsze losy Sądu Najwyższego. Warto więc znać odpowiedź, na pytanie kto to jest.

Małgorzata Manowska - kto to jest? Dlaczego cała Polska mówi o Małgorzacie Manowskiej? Sprawa jest ważna, ponieważ chodzi o jeden z konstytucyjnych organów systemu prawnego Polski. Małgorzata Manowska jest sędzią Sądu Najwyższego, która uzyskała we wtorek, po trzech dniach obrad Zgromadzenia Ogólnego tej instytucji, największą liczbę głosów.

Podczas wyłaniania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, które to stanowisko opróżniła Małgorzata Gersdorf, Małgorzata Manowska uzyskała 17 głosów. Był to najwyższy z wyników, które uzyskali kandydaci na prezesa Sądu Najwyższego. Teraz spośród kandydatów Małgorzata Manowska jest najpewniejszym wskazaniem prezydenta Andrzeja Dudy. Ten bowiem finalizuje cały proces, poprzez wybór jednego z 5 przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego kandydatów.

Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodziankąNowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodziankąCzytaj dalej

Małgorzata Manowska - kto to?

Małgorzata Manowska studia prawnicze ukończyła w 1992 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 9 lat później, w 2001 roku na tej samej uczelni na podstawie rozprawy "Postępowanie nakazowe w procesie cywilnym" uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Po kolejnych 9 latach, w 2010 roku, uzyskała tytuł doktora habilitowanego.

W 2013 roku została wykładowcą Uczelni Łazarskiego, na której to posiada tytuł profesora nadzwyczajnego. Egzamin sędziowski z oceną celującą zdała w 1994 roku. Od tamtego czasu orzekała w następujących sądach: Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie, a od 2004 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką
2. Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysł

Małgorzata Manowska - Sąd Najwyższy

O Małgorzacie Manowskiej niewątpliwie więcej dowiemy się w środę, kiedy to po 13:00 kandydaci na I prezesa Sądu Najwyższego, mają wystąpić w ramach 5-minutowych prezentacji. Każdy z 10 kandydatów musi opowiedzieć, jakim prezesem SN chciałby być. Czy Małgorzata Manowska wyróżnia się jakoś na ich tle?

Małgorzata Manowska z wielką polityką już miała do czynienia. W 2007 roku od 30 marca do 27 listopada pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości jako podsekretarz stanu podczas pierwszych rządów PiS. Już w lutym 2020 roku Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl, opisywał ją jako "faworytkę Ziobry i Dudy" w wyścigu po fotel I prezesa Sądu Najwyższego.

Od 2016 roku jest dyrektorem w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, na którym to stanowisku zastąpiła Leszka Pietraszko. W 2018 roku 10 października została wybrana przez nową Krajową Radę Sądownictwa do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Twój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestująTwój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestująCzytaj dalej

Małgorzata Manowska - wiek

Małgorzata Manowska urodziła się w 22 września 1964 roku w Warszawie, co oznacza, że kandydatka na I prezes Sądu Najwyższego ma 55 lat.

Małgorzata Manowska - życie prywatne

Nazwisko "Manowska" nie jest jej nazwiskiem rodowym. Małgorzata Manowska z domu wyniosła nazwisko Soporek. Ma dwójkę dzieci - córkę Annę oraz syna Piotra, które urodziła jeszcze jako studentka. Co ciekawe, to właśnie narodziny córki przekonały ją do prawa. Manowska zamierzała bowiem zostać pielęgniarką, ale macierzyństwo pokrzyżowało jej plany.

- Zamierzałam pójść na medycynę, ale urodziła się moja córka Ania, a tego kierunku nie można było wówczas studiować zaocznie ani wieczorowo. Zawsze byłam wyczulona na ludzką krzywdę, a zawód prawnika daje mi narzędzia do tego, aby się jej przeciwstawiać - ujawniła w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną w 2016 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polski podróżnik ma objawy koronawirusa. Jest w najbardziej zagrożonym terenie, wyjawił wszystkie szczegóły
Ile zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski? Równowartość kilku pensji przeciętnego PolakaIle zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski? Równowartość kilku pensji przeciętnego PolakaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News