BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Małgorzata Manowska - kto to? Jedno nazwisko na ustach całej Polski
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:01

Małgorzata Manowska - kto to? Jedno nazwisko na ustach całej Polski

Małgorzata Manowska - kto to jest?
23.01.2020 Warszawa Sad Najwyzszy Posiedzenie trzech izb Sadu Najwyzszego Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Małgorzata Manowska - kto to jest? Dlaczego cała Polska mówi o Małgorzacie Manowskiej? Sprawa jest ważna, ponieważ chodzi o jeden z konstytucyjnych organów systemu prawnego Polski. Małgorzata Manowska jest sędzią Sądu Najwyższego, która uzyskała we wtorek, po trzech dniach obrad Zgromadzenia Ogólnego tej instytucji, największą liczbę głosów.

Podczas wyłaniania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, które to stanowisko opróżniła Małgorzata Gersdorf, Małgorzata Manowska uzyskała 17 głosów. Był to najwyższy z wyników, które uzyskali kandydaci na prezesa Sądu Najwyższego. Teraz spośród kandydatów Małgorzata Manowska jest najpewniejszym wskazaniem prezydenta Andrzeja Dudy. Ten bowiem finalizuje cały proces, poprzez wybór jednego z 5 przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego kandydatów.

Małgorzata Manowska - kto to?

Małgorzata Manowska studia prawnicze ukończyła w 1992 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 9 lat później, w 2001 roku na tej samej uczelni na podstawie rozprawy "Postępowanie nakazowe w procesie cywilnym" uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Po kolejnych 9 latach, w 2010 roku, uzyskała tytuł doktora habilitowanego.

W 2013 roku została wykładowcą Uczelni Łazarskiego, na której to posiada tytuł profesora nadzwyczajnego. Egzamin sędziowski z oceną celującą zdała w 1994 roku. Od tamtego czasu orzekała w następujących sądach: Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie, a od 2004 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Małgorzata Manowska - Sąd Najwyższy

O Małgorzacie Manowskiej niewątpliwie więcej dowiemy się w środę, kiedy to po 13:00 kandydaci na I prezesa Sądu Najwyższego, mają wystąpić w ramach 5-minutowych prezentacji. Każdy z 10 kandydatów musi opowiedzieć, jakim prezesem SN chciałby być. Czy Małgorzata Manowska wyróżnia się jakoś na ich tle?

Małgorzata Manowska z wielką polityką już miała do czynienia. W 2007 roku od 30 marca do 27 listopada pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości jako podsekretarz stanu podczas pierwszych rządów PiS. Już w lutym 2020 roku Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl, opisywał ją jako "faworytkę Ziobry i Dudy" w wyścigu po fotel I prezesa Sądu Najwyższego.

Od 2016 roku jest dyrektorem w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, na którym to stanowisku zastąpiła Leszka Pietraszko. W 2018 roku 10 października została wybrana przez nową Krajową Radę Sądownictwa do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska - wiek

Małgorzata Manowska urodziła się w 22 września 1964 roku w Warszawie, co oznacza, że kandydatka na I prezes Sądu Najwyższego ma 55 lat.

Małgorzata Manowska - życie prywatne

Nazwisko "Manowska" nie jest jej nazwiskiem rodowym. Małgorzata Manowska z domu wyniosła nazwisko Soporek. Ma dwójkę dzieci - córkę Annę oraz syna Piotra, które urodziła jeszcze jako studentka. Co ciekawe, to właśnie narodziny córki przekonały ją do prawa. Manowska zamierzała bowiem zostać pielęgniarką, ale macierzyństwo pokrzyżowało jej plany.

 - Zamierzałam pójść na medycynę, ale urodziła się moja córka Ania, a tego kierunku nie można było wówczas studiować zaocznie ani wieczorowo. Zawsze byłam wyczulona na ludzką krzywdę, a zawód prawnika daje mi narzędzia do tego, aby się jej przeciwstawiać - ujawniła w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną w 2016 roku.

Tagi: sąd polityka