Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Majątek Tadeusza Rydzyka. Sprawdzenie portfela duchownego wywołało wiele kontrowersji
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.01.2021 01:00

Majątek Tadeusza Rydzyka. Sprawdzenie portfela duchownego wywołało wiele kontrowersji

Majątek Tadeusza Rydzyka wywołuje wiele kontrowersji
Flickr/Archidiecezja Krakowska - biuro prasowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakim majątkiem dysponuje o. Rydzyk

  • Które miejsce duchowny mógłby zająć w rankingu najbogatszych Polaków

  • Co jest uznawane za największy "skarb" Ojca Dyrektora

Jaki majątek ma Tadeusz Rydzyk?

Przez jednych kochany, przez innych znienawidzony. Niewielu jest w Polsce osób budzących tak skrajne emocje jak dyrektor obchodzącego pod koniec tego roku okrągłe 30 urodziny Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Od lat zainteresowanie budzi również majątek duchownego, który dla wielu jest bardziej prężnym biznesmenem aniżeli właśnie duchownym.

Oficjalnie o. Rydzyk nie posiada żadnego majątku, gdyż jak przypomina „Wprost” jako zakonnik złożył śluby ubóstwa i może mieć jedynie rzeczy osobiste. Jak wiadomo jednak zarządza on wszystkimi stworzonymi przez siebie biznesami. Sztandarowy projekt Rydzyka, czyli wspomniane Radio Maryja należy do zakonu redemptorystów, ale pozostałe należą do instytucji pozakościelnych, w tym do fundacji Lux Veritatis.

Oświadczenie majątkowe fundacji, uchodzącej za największy skarb Ojca Dyrektora prześwietlili niedawno dziennikarze „Super Expressu”. Związane są z nią takie biznesy jak np. telewizyjny odpowiednik Radia Maryja czyli Telewizja Trwam czy geotermia toruńska. Tabloid przywołuje dane ze sprawozdania majątkowego fundacji z którego wynika, że w skład jej majątku wchodzi niemal 100 mln złotych środków trwałych jak m.in. warte 60 mln zł budynki o budowle czy środki transportu wyceniane na prawie 7 mln zł.

Gazeta przywołuje również dane ze sprawozdania, jakie fundacja złożyła w Krajowym Rejestrze Sądowym z którego wynika, że w 2019 roku przychody Lux Veritatis spadły o 5,2 proc., a wpływy z darowizn zmniejszyły się o 10,2 proc., do 30,7 milionów złotych.

Majątkowi o. Rydzyka przyjrzał się kilka lat temu również tygodnik „Wprost” (bazowano na zyskach fundacji i spółek zarządzanych przez duchownego), szacując, że za 2015 rok Ojciec Dyrektor zainkasował ok. 56 mln zł przychodów. Gazeta zwracała uwagę, że gdyby stosowała taką metodologię, jaką stosuje przy tworzeniu rankingu 100 najbogatszych Polaków (cykliczny coroczny ranking „Wprost”), to z jej wyliczeń wynika, że majątek duchownego wynosi ok. 340 mln zł, co dałoby mu miejsce we wspomnianej setce.

Okazuje się, że o. Tadeusz Rydzyk znalazłby się w zestawieniu na 83. miejscu, tuż za twórcą Optimusa Romanem Kluską, a przed twórcą gry „Wiedźmin” Michałem Kicińskim.

Doniesienia te nie spodobały się dyrektorowi toruńskiej rozgłośni. Niedługo po publikacji artykułu na ten temat wydał komunikat, w którym zarzucił dziennikarzom kłamstwo.

- Zaczęło się od artykułu w tych dniach: „Ojciec milioner”. I poszło dalej w mediach libertyńsko-lewackich, poszło w Internecie. Idzie na cały świat. Jest to kłamstwo na kłamstwie, ba – oszczerstwo na oszczerstwie i oszczerstwem pogania – napisał w komunikacie o. Rydzyk.

- Kłamstwem, oszczerstwem, wzbudzaniem nienawiści buduje się przepaść pomiędzy ludźmi a Panem Bogiem – dodał duchowny.

Twórca Radia Maryja podkreślał, że biznesy, którymi zarządza nie są jego własnością i nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją działalność. Przywołał również dane z których wynika, że utrzymanie rozgłośni i jej telewizyjnego odpowiednika kosztuje ok. 2,5 mln zł.