BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Łódź wśród najbardziej zakorkowanych miast świata

6 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Łódź ma się czym "chwalić". W międzynarodowym rankingu została bowiem sklasyfikowane bardzo wysoko. Nie jest jednak się czym chwalić, a nad czym pracować. To najmocniej zakorkowane z wszystkich polskich miast. W zestawieniu nie brakowało jednak innych mia

Łódź - miasto centralnej Polski kojarzone przede wszystkim ze swoją przemysłową historią. Okazuje się, że w świecie słynie jednak nie z ciekawej przeszłości, a z faktu, że to najbardziej zakordkowane polskie miasto. Mało tego, jak wynika z rankingu przeprowadzonego przez TomTom Traffic Index, a w którym znalazły się 403 miasta z 56 krajów świata, Łódź jest 15 miastem na świecie pod względem zakorkowania.

Aż połowę czasu jazdy przez Łódź kierowcy muszą spędzić w korkach. Współczynnik zatorów w tym mieście wyniósł 44%. Mało tego, względem rankingu sprzed roku, wartość ta wzrosła aż o całe 2 punkty procentowe.

Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i 15 na świecie

Najgorszym okresem do przejazdu przez Łódź jest, według danych zgormadzonych przez TomTom Traffic Index, popołudnie w środę i piątek. Wówczas to przejazd na przez miasto w godzinach 16:00 - 17:00 musimy poświęcić 85% czasu więcej, niż gdybyśmy to robili bez korków. We znaki Łodzianom i przejezdnym daje się także poniedziałkowy poranek między 7:00 a 8:00. Wówczas jedziemy o 64% dłużej, niż gdybyśmy podążali drogami Łodzi bez korków.

W rankingu znalazło się jednak aż 12 polskich miast, a 4 pierwsze z najbardziej zakorkowanych w Polsce zajęły miejsca w pierwszej 50 rankingu. Mowa tutaj o Krakowie ze współczynnikiem 40% zatorów (26. miejsce na świecie), Poznaniu z wynikiem 39% (33. miejsce na świecie) oraz Warszawie (34. miejsce na świecie) z takim samym wynikiem, jak ma stolica Wielkopolski.

Na świecie wcale nie jest lepiej

Łódź i inne polskie miasta wyprzedzają w samej Europie Moskwa z wynikiem 56% zatorów (5. miejsce na świecie), Stambuł z korkami na poziomie 53%, a także stolica Rumunii, Bukareszt, która zaliczyła wynik wynoszący 48%. Jednakże każde z tych miast, jak donosi Bankier.pl, zaliczyło spadek. Największy zaś w Stambule, ponieważ aż o 6 punktów procentowych.

Z kolei w sklai globalnej największe zakorkowanie znajdziemy w Bombaju w Indiach, gdzie wynik wyniósł 65%, w stolicy Kolumbii, Bogocie, gdzie zakorkowanie jest na poziomie 63% oraz w Limie, stolicy Peru, która musi mierzyć się z zatorami na poziomie 58%. Co ciekawe, największy progres zanotowano w Dżakarcie w Indonezji, która zanotowała spadek o 8 punktów procentowych względem ostatniego badania, dzięki czemu osiągnęła wynik na poziomie 53%.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >