Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Lada moment pieczywo będzie towarem delikatesowym. Piekarze są przerażeni
Joanna Leja
Joanna Leja 15.01.2022 01:00

Lada moment pieczywo będzie towarem delikatesowym. Piekarze są przerażeni

pexels-maria-orlova-4913487
Pexels

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent licząc rok do roku – podał w piątek 14 grudnia Główny Urząd Statystyczny (GUS). Odczyt jest zgodny z publikowanym wcześniej tak zwanym szybkim szacunkiem. O 14 proc. poszybowała cena pieczywa.

Według Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie rządzący, zarówno na szczeblu samorządowym jak i rządowym, powinni w trybie interwencyjnym zrobić wszystko, by możliwie szeroko ulżyć małym piekarniom i manufakturom – podał portal wiadomoscihandlowe.pl.

– Chleb nie może kosztować 12 złotych, a to bardzo realna wizja. Jestem wstrząśnięta relacjami piekarzy, którzy mówią, że będą płacić za prąd zamiast 10 tysięcy złotych miesięcznie 35 tysięcy. To po prostu rozbój w biały dzień. Nie ma szansy żeby jakakolwiek mała firma poradziła sobie z takim wzrostem kosztów – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Brońmy chleba! – dodaje.

Piekarze apelują o wsparcie

– Apelujemy o natychmiastowe przyjęcie tarczy osłonowej, która ochroni małe firmy przed dramatycznymi skutkami podwyżek cen gazu i prądu. Czas skupić się na tych, którzy są płatnikami do budżetu, a w skutek podwyżek ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Tarcza powinna chronić takie firmy jak właśnie małe rodzinne piekarnie czy manufaktury – mówi Hanna Mojsiuk. Podkreśliła również, że w sprawę powinny się zaangażować samorządy. Mojsiuk apeluje o wsparcie.

– Brońmy chleba, brońmy małych piekarni, to jest nasze dziedzictwo – apeluje Hanna Mojsiuk.

Tagi: pieczywo Ceny