KUP, czyli koszty uzyskania przychodu. Czym są?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 3 Lutego 2021

KUP, czyli koszty uzyskania przychodu. Czym są?

Koszty uzyskania przychodu (KUP) dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników. Co więcej, w przypadku pracowników można zastosować podstawowe lub podwyższone KUP. Czym to się różni?

Koszty uzyskania przychodu KUP – definicja

Przedsiębiorcy powinni doskonale wiedzieć, czym są koszty uzyskania przychodu KUP. Jednak wielu pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie wie do końca, czym jest KUP i co można zaliczyć w koszty. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśnia nam, że KUP to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Koszty uzyskania przychodu pomniejszają przychód i w ten sposób uzyskuje się dochód. Następnie dochód ten podlega opodatkowaniu. Przedsiębiorcy wiedzą, że liczne wydatki można zakwalifikować jako KUP, lecz tylko pod warunkiem, że zostały poniesione w celu uzyskania przychodu. Do KUP można zaliczyć np. zakup sprzętu biurowego, koszt materiałów, wyjazdy służbowe, korzystanie z komunikacji miejskiej oraz amortyzację. Jednak w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdziemy zamkniętą listę wydatków, których nie można uznać za KUP, nawet jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania czy też zabezpieczenia źródła przychodu.

Tymczasem wobec pracowników, którzy mają nawiązany stosunek pracy z pracodawcą, stosuje się podstawowe lub podwyższone KUP w formie zryczałtowanej. Koszty uzyskania przychodu należy uwzględnić celem obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy i mają stanowić zwrot dla pracownika, który ponosi koszty związane między innymi z dojazdem do pracy. Czym różni się podstawowe KUP od podwyższonego i kiedy można je stosować?

Podstawowe KUP a podwyższone KUP – kiedy stosować?

Podstawowe oraz podwyższone KUP stosuje się w zależności od miejsca zamieszkania pracownika. Podstawowe KUP uwzględnia się wtedy, gdy zakład pracy znajduje się w tej samej miejscowości, w której mieszka pracownik. Jednak jeśli pracownik musi dojeżdżać do pracy do innej miejscowości, to wtedy stosuje się podwyższone KUP. Tylko czym to się różni?

Podstawowe KUP oznacza, że miesięczne koszty uzyskania przychodu pracownika wynoszą 250 zł. Natomiast przy podwyższonym KUP koszty miesięczne wynoszą już 300 zł.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej zostały przedstawione w art. 22 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2021 roku wysokość KUP wygląda następująco:

  • z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej – miesięczne KUP pracownika miejscowego wynosi 250 zł, a roczne nie może przekroczyć kwoty 3 000 zł,
  • w przypadku wielu umów – miesięczne KUP pracownika miejscowego wynosi 250 zł dla każdej umowy, a roczne nie może w sumie przekroczyć kwoty 4 500 zł,
  • z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej – miesięczne KUP pracownika zamiejscowego wynosi 300 zł, a roczne nie może przekroczyć kwoty 3 600 zł,
  • w przypadku wielu umów – miesięczne KUP pracownika zamiejscowego wynosi 300 zł dla każdej umowy, a roczne nie może w sumie przekroczyć kwoty 5 400 zł,

W przypadku pracownika zamiejscowego podwyższone KUP można stosować tylko wtedy, gdy pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, a pracodawca nie zwraca pracownikowi wydatków poniesionych za dojazd do miejsca pracy w innej miejscowości.

Koszty uzyskania przychodu KUP a praca zdalna

W dobie pandemii koronawirusa wielu pracowników przeszło na pracę zdalną. Co ciekawe, również przy pracy zdalnej pracownikom należą się podwyższone KUP. Tak wynika z informacji, jaką Ministerstwo Finansów udzieliło w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej. Dowiedzieliśmy się, że podwyższone KUP przysługują niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News