Paweł Kukiz o współpracy z PiS
Wikimedia/Piotr Drabik
Autor Radosław Święcki - 25 Listopada 2020

Kukiz gotowy na koalicję z PiS. Podał tylko jeden warunek

W sejmowych kuluarach coraz głośniej o możliwej koalicji PiS z posłami Kukiz’15. Głos w tej sprawie zabrał Paweł Kukiz przedstawiając jeden kluczowy warunek zawarcia tego sojuszu. Jednocześnie muzyk nie wyklucza współpracy z innymi ugrupowaniami, podczas gdy partia z którą współpracuje z nim od ponad roku ma go dość.

Kukiz wejdzie w koalicję z PiS?

„Pogubił się”, „Sam nie wie czego chce”, „Ciągnie go do PiS” – tego rodzaju opinie o Pawle Kukizie można usłyszeć od jego (jeszcze) klubowych kolegów z Koalicji Polskiej, czyli sojuszu jaki przed ubiegłorocznymi wyborami zawarli Polskie Stronnictwo Ludowe z Kukiz’15. Wiele wskazuje na to, że sojusz ten wkrótce odejdzie do przeszłości, a Kukiz’15 być może wejdzie do koalicji z PiS, na którą przez wielu komentatorów skazywany był od pięciu lat.

Do świadczenia dorzucisz nawet 3618,30 zł. Ale przekroczysz limit i mogą zawiesić twoją emeryturęDo świadczenia dorzucisz nawet 3618,30 zł. Ale przekroczysz limit i mogą zawiesić twoją emeryturęCzytaj dalej

Właśnie pięć lat temu rozpoczęła się wielka polityczna kariera Pawła Kukiza. Muzyk znany z takich zespołów jak Piersi czy Aya RL, ale też udanych solowych projektów niespodziewanie wystartował w wyborach prezydenckich 2015 i równie niespodziewanie zajął trzecie miejsce (ustąpił jedynie wygranemu Andrzejowi Dudzie i ówczesnemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu), zdobywając świetny wynik na poziomie 20 proc.

Po tamtym sukcesie Kukiz powołał ruch Kukiz’15, który wystartował w przeprowadzonych kilka miesięcy później wyborach parlamentarnych. Kukiz znów zamykał wyborcze podium i wprowadził do Sejmu pond 40 posłów.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

W kolejnych latach już tak różowo nie było. Muzyk popadał w konflikty ze współpracownikami i z czasem jego klub zaczął topnieć, co zaczęło przekładać się na sondaże, w których z miesiąca na miesiąc ruch tracił poparcie. Gdy widmo klęski i powtórka z losu Janusza Palikota (po jednej kadencji pożegnanie z Sejmem) zajrzało Kukizowi w oczy, zdecydował o postawieniu na sojusz z również słabnącymi ludowcami i powstała Koalicja Polska. Współpraca opłaciła się, bowiem udało się uzyskać niezły wynik w wyborach, a Kukiz choć ledwie z garstką dawnych towarzyszy (wśród nich m.in. popularni posłowie Agnieszka Ścigaj i Stanisław Tyszka) nie zakończył kariery poselskiej na jednej kadencji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

O pogorszeniu relacji Kukiza z ludowcami mówiło się od dawna, ale zaogniło je głosowanie z zeszłego czwartku nad uchwałą autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwała jak przypomina Polsat News wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. Dokument poparli posłowie PiS, ale też kilku posłów Kukiz’15 w tym sam lider.

Od czasu tamtego głosowania pojawiły się spekulacje dotyczące koalicji partii rządzącej z posłami Kukiza. O takiej współpracy mówiło się właściwie od momentu utworzenia przez muzyka ruchu, tyle, że gdy PiS w poprzednich wyborach osiągnęło samodzielną większość, sejmowe szable ruchu nie były mu specjalnie potrzebne. Teraz sytuacja o tyle się zmieniła, że choć ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wciąż ma większość, to jest ona dość krucha, a na dodatek co chwila dochodzi do konfliktów z formacjami sojuszniczymi, a i w samym PiS-ie po słynnej „Piątce Kaczyńskiego” co i rusz słychać o odejściach z partii (według najnowszych informacji poseł Kołakowski jednak odchodzi, za to były minister Ardanowski jednak zostaje).

Jednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczykJednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczykCzytaj dalej

Kukiz o koalicji z PiS

Do spekulacji dotyczących koalicji PiS-Kukiz’15 odniósł się na Facebooku sam Kukiz. - Wielu z Was jak pelikany łyka bzdury i dziennikarskie kłamstwa – pisze na wstępie Kukiz.

W dalszej części wpisu muzyk przyznaje, że rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim, ale nie tylko. - Owszem, rozmawiałem z Kaczyńskim. Podobnie jak rozmawiałem z Budką, Schetyną, Czarzastym, ludźmi z Wiosny, Korwinem - o ordynacji większościowej, referendach, sędziach pokoju, ustawie antykorupcyjnej, antysitwowej, kompetencyjnej. Gdyby ktokolwiek z nich, mając moce sprawcze, wprowadził te moje postulaty w życie - idziemy z nim w sojusz – napisał lider Kukiz’15. - Ktokolwiek. Nieważne czy Zandberg, czy Kaczyński, bo to, co chcę wprowadzić, to filary demokracji – dodał.

W dalszej części wpisu Kukiz postawił następujące pytanie: „A teraz sami sobie odpowiedzcie – jak oceniacie szansę, że Kaczyński te postulaty przyjmie i zrealizuje?”.

NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościNBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościCzytaj dalej

Odnosząc się do głosowania w sprawie wspomnianej uchwały Kukiz wyjaśnia, że zawierając współpracę z PSL, ugrupowania porozumiały się odnośnie tego, że „głosują wspólnie na co się wcześniej przed wyborami umówiły”, podczas gdy "całą resztę głosowań tematów nieobjętych umową możemy głosować zgodnie z sumieniem, a nie jakąś chorą dyscypliną partyjną”. - I zgodnie z sumieniem zagłosowałem za uchwałą w sprawie sprzeciwu wobec łączenia budżetu z bliżej nieokreśloną praworządnością. Nie dlatego, ze PiS był jej autorem, a dlatego, że tak mi mówi sumienie – podkreśla Kukiz.

Muzyk stwierdził również w swoim wpisie, że „media łżą” w sprawie rozmów polityków PiS z posłami należącymi Kukiz’15.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News