kosciół-pixabay-marcelkessler
Obraz marcelkessler z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Kwietnia 2020

Czy w kościele trzeba zasłaniać usta i nos? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Kościół to miejsce, w którym także obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Od 16 kwietnia pojawiło się kolejne obostrzenie - w Polsce trzeba zasłaniać usta i nos. Nieprecyzyjny przepis pozostawił jednak sporo wątpliwości. Czy nakaz dotyczy także kościoła? Czy podczas ceremonii duchowni też muszą stosować się do nowego przepisu?

Kościół miejscem, gdzie trzeba zakryć usta i nos?

Przepis o zasłanianiu ust i nosa wywołał niemałe zamieszanie - pojawia się wiele pytań, np. o to czy maseczkę trzeba nosić w samochodzie. Wiele osób, zastanawia się też, czy takim miejscem jest kościół. Czy w trakcie mszy świętej lub innych ceremonii trzeba mieć zakrytą twarz? Czy księża muszą być zamaskowani w trakcie nabożeństwa? Na to pytanie odpowiedział na łamach Wirtualnej Polski wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Już od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluJuż od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluCzytaj dalej

Wiceminister zdrowia: nakaz obowiązuje także w kościele

- Jeśli chodzi o miejsca kultu religijnego, otrzymaliśmy bardzo wiele głosów w toku konsultacji zarówno od wiernych, jak i też od Konferencji Episkopatu Polski i podjęliśmy decyzję o tym, że osoby sprawujące msze, prowadzący obrzędy religijne nie będą miały obowiązku noszenia maseczki w trakcie - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Najstarszy, żyjący polski aktor ujawnił że jest gejem na antenie TVP. Poruszające do łez wyznanie ikony

Ale inaczej wygląda sytuacja osób, które biorą udział w nabożeństwach. Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że wierni powinni nosić w trakcie ceremonii maseczki, ponieważ kościół to miejsce publiczne.

Czy do kościoła trzeba założyć maseczkę?

Kwestię zakrywania twarzy w kościele wyjaśnia projekt rozporządzenia, który został skierowany w trybie pilnym do rozpatrzenia przez rząd. Można się z niego dowiedzieć, że:

“Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (...) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego (...) Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (...) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędnyBiedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędnyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naszła ich ochota na miłość w autobusie. Ktoś zrobił im zdjęcie, wszystko wyciekło
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cała Warszawa się zatrzymała. Zawyły syreny, aż łzy napływają do oczu, poruszające
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News