BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy w kościele trzeba zasłaniać usta i nos? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia

19 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kościół to miejsce, w którym także obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Od 16 kwietnia pojawiło się kolejne obostrzenie - w Polsce trzeba zasłaniać usta i nos. Nieprecyzyjny przepis pozostawił jednak sporo wątpliwości. Czy nakaz doty

Kościół miejscem, gdzie trzeba zakryć usta i nos?

Przepis o zasłanianiu ust i nosa wywołał niemałe zamieszanie - pojawia się wiele pytań, np. o to czy maseczkę trzeba nosić w samochodzie. Wiele osób, zastanawia się też, czy takim miejscem jest kościół. Czy w trakcie mszy świętej lub innych ceremonii trzeba mieć zakrytą twarz? Czy księża muszą być zamaskowani w trakcie nabożeństwa? Na to pytanie odpowiedział na łamach Wirtualnej Polski wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia: nakaz obowiązuje także w kościele

- Jeśli chodzi o miejsca  kultu religijnego, otrzymaliśmy bardzo wiele głosów w toku konsultacji zarówno od wiernych, jak i też od Konferencji Episkopatu Polski i podjęliśmy decyzję o tym, że osoby sprawujące msze, prowadzący obrzędy religijne nie będą miały obowiązku noszenia maseczki w trakcie - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Ale inaczej wygląda sytuacja osób, które biorą udział w nabożeństwach. Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że wierni powinni nosić w trakcie ceremonii maseczki, ponieważ kościół to miejsce publiczne.

Czy do kościoła trzeba założyć maseczkę?

Kwestię zakrywania twarzy w kościele wyjaśnia projekt rozporządzenia, który został skierowany w trybie pilnym do rozpatrzenia przez rząd. Można się z niego dowiedzieć, że:

“Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (...) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego (...) Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (...) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >