BiznesINFO.pl Finanse Koniec z drobnymi w sklepach? W Unii Europejskiej szykują się zmiany
Pixabay/lumpi

Koniec z drobnymi w sklepach? W Unii Europejskiej szykują się zmiany

6 lutego 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Z pewnością wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że tzw. drobne to więcej problemów niż korzyści. Podobnego zdania są liczne kraje Unii Europejskiej, dla których grosze i centy to tylko ekonomiczne i środowiskowe utrapienie. Już niedługo reszta wydawana w drobnych ma zniknąć ze sklepów.

Drobne wyjdą z mody

Już od dawna wiadomo jest, że monety o najmniejszej wartości — a zatem grosze i eurocenty — to duże obciążenie zarówno dla budżetu państwa jak i środowiska . Jednocześnie nominały te są coraz rzadziej wykorzystywane. Świetnym przykładem jest Bank Estonii, który w ciągu ostatniego roku wypuścił aż 40 ton jedno- i dwucentówek , ale tylko nieznaczna część z nich faktycznie pozostaje w obiegu. To jeden z podstawowych powodów, dla którego kolejne państwa Unii Europejskiej rezygnują z wykorzystywania drobnych.

Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje

Jak działa ”zasada zaokrąglania"?

Ograniczenie wykorzystywania najdrobniejszych nominałów będzie oczywiście wiązać się ze zmianami w sposobie, w jaki klienci robią zakupy. Zmiana nie będzie jednak szczególnie duża. Zgodnie z ustawą estońskiego ministerstwa finansów, podobnie jak w pozostałych krajach UE, które zdecydowały się na taki krok, monety jedno- i dwucentowe wciąż będą mogły służyć do płacenia, ale już nie do wydawania reszty.

Co zatem w sytuacji, kiedy takie monety byłyby potrzebne? Wówczas zadziała tzw. zasada zaokrąglania — zależnie od konkretnej kwoty, suma zostanie zaokrąglona w górę lub w dół.

Obecnie przepisy te działają już w Belgii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Włoszech i Słowacji , a już wkrótce w tym gronie znajdą się również Litwa i Estonia .

Czy brak drobnych wpłynie na ceny?

Poza zasadą zaokrąglania, klienci mogą się zastanawiać, czy wycofanie drobnych z obiegu wpłynie na ceny w ogóle. Minister finansów Estonii, Mart Vorklaev zapewnia, że nie; co więcej, to od kupującego zależeć będzie, czy cena zostanie zaokrąglona, ponieważ zasada ta nie obejmie płatności kartą . Minister podkreślił, że redukując zapotrzebowanie na drobne nominały, zmniejszony zostanie wpływ na środowisko, a także koszty produkcji.

źródło: interiaBIZNES

Rewolucja w PKO BP. Nikt nie spodziewał się tak dużych zmian
Dodatkowe 300 mln euro dla tych pracowników. Jest oficjalna decyzja
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie