BiznesINFO.pl Polska i Świat Klauzula sumienia dla farmaceutów. Czego żądają?
Biznesinfo.pl

Klauzula sumienia dla farmaceutów. Czego żądają?

23 lipca 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Część farmaceutów żąda własnej klauzuli sumienia

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski apeluje o zgłaszanie uwag dotyczących projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Nie zawiera ona klauzuli sumienia, co budzi sprzeciw w tym środowisku. Jak pisze Nasz Dziennik, zrzeszeni w stowarzyszeniu farmaceuci chcieliby, żeby aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem. Według nich obciążeniem dla sumienia jest np. sprzedaż antykoncepcji oraz tzw. “tabletki po”, czyli antykoncepcji awaryjnej, często błędnie nazywanej przez tego typu środowiska “środkiem poronnym”.

Aktualnie aptekarze mogą korzystać z prawa do powołania się na klauzulę sumienia, jednak wielu farmaceutów nie korzysta ze swojego prawa ze względu na napotkane trudności: pracodawca nie chce się zgodzić, szykany i nieprzyjemności, a nawet zdarzają się zwolnienia z pracy z tego powodu. Są duże naciski społeczne, by uniemożliwić farmaceucie pracę zgodną z sumieniem - pisze dziennik. Czy jednak wprowadzenie do ustawy takiej klauzuli sprawi, że klienci aptek, którzy nie podzielają światopoglądu katolickich aptekarzy, przestaną buntować się przeciw takim praktykom?

Wprowadzenie klauzuli dla farmaceutów jest “ nie tylko dopuszczalne, ale wręcz nakazane”

Według opinii Biura Analiz Sejmowych z 2017 r. ustawowe uregulowanie zasad korzystania z klauzuli sumienia przez farmaceutów i techników farmacji jest w świetle Konstytucji i prawa międzynarodowego nie tylko dopuszczalne, ale wręcz nakazane. Brak zagwarantowanej prawnie możliwości powołania się na sprzeciw sumienia przez farmaceutów może powodować naruszenie zasady ochrony godności człowieka i wynikającej z niej konstytucyjnej wolności do działania w zgodzie z własnym sumieniem – przytacza katolicko-narodowy portal.

Konslutacje dotyczące projektu ustawy o zawodzie farmaceuty trwają od 6 dni. W przygotowaniu jest też nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza. Jednym z zapisów jest zniesienie obowiązku wskazywania zastępstwa przez lekarza odmawiającego świadczenia ze względu na sumienie. Efektem będzie "tułanie się" kobiety potrzebującej pomocy od lekarza do lekarza, szukając specjalisty "bez sumienia".

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie