Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy zostaną otwarte kina i teatry? Wiceminister wyjawia szczegóły
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 12.05.2020 02:00

Kiedy zostaną otwarte kina i teatry? Wiceminister wyjawia szczegóły

kino-pxfuel-dmca
pxfuel.com

Kino i teatr nadal zamknięte

Patrząc na to, jak szybko rząd zaczął wdrażać dwa pierwsze etapy odmrażania gospodarki, można było mieć nadzieję, że już niedługo do działalności zostaną przywrócone takie instytucje kultury jak kino i teatr. Ale na razie wszyscy miłośnicy kultury będą musieli poczekać. Kina i teatry pozostają zamknięte.

W poniedziałek gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia był wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Pytany o to, kiedy będzie można pójść do kina, teatru lub filharmonii Piotr Gliński odpowiedział, że sam chciałby pójść już jutro, ale niestety nie jest to możliwe.

Kina i teatry zamknięte na dłużej

Niestety kina i teatry nie zostaną prędko otwarte. - Mamy stan epidemii, mamy poważne jednak problemy związane z sytuacją epidemiczną, nowe ogniska na Śląsku. Mimo że udaje nam się przejść przez ten stan epidemii w miarę, jak to jest możliwe, i relatywnie w porównaniu do innych krajów europejskich, nie najgorzej - powiedział Piotr Gliński, cytowany przez serwis bankier.pl. I dodał, że sytuacja w Polsce nadal jest bardzo poważna.

Wicepremier zapewnił, że w resorcie kultury są aktualnie opracowywane kolejne instrukcje i zalecenia dla instytucji kulturalnych. Minister Gliński zwrócił także uwagę na fakt, że same kina przyznają, że dla nich to olbrzymie wyzwanie logistyczne i muszą się odpowiednio przygotować na otwarcie. I dodał, że tylko częściowe otwarcie może być dla kina nieopłacalne z “punktu widzenia biznesowego”.

Kina i teatry muszą poczekać

Szef resortu kultury powiedział, że kina i teatry mają zostać otwarte w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo. - Na razie nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych - tłumaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier podkreślił, że aktualnie jakiekolwiek zgromadzenia, które mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa są “niestety bardzo niebezpieczne”.