BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jaki PIT składa przedsiębiorca? Wyjaśniamy

19 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jaki PIT składa przedsiębiorca? Kto powinien złożyć PIT-36, a kto PIT-28? To zależy. Wyjaśniamy, jaki PIT powinien złożyć dany przedsiębiorca.

Jaki PIT składa przedsiębiorca?

Jaki PIT składa przedsiębiorca? Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od wybranej metody opodatkowania i od tego, w jaki sposób przedsiębiorca prowadzi swoją działalność gospodarczą.

PIT- 36 - działalność na zasadach ogólnych

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych powinien zeznanie podatkowe złożyć na najpopularniejszym formularzu, czyli deklaracji PIT-36. Jego dochody są wtedy opodatkowane według stawki 18% i 32% (w przypadku przekroczenia I progu podatkowego). Przy rozliczaniu się w tej formie istnieje możliwość rozliczenia na nim również innych osiągniętych przychodów, np. tych pochodzących z etatowej pracy, zlecenia czy umowy o dzieło. Na PIT-36 można rozliczać się razem z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystać z ulg podatkowych.

PIT-36L - podatek liniowy

PIT-36L składają przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy, czyli jednolitą stawkę podatku 19%, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Jest to bardzo korzystne wyjście dla osób, które osiągają wysoki dochód. PIT-36L wyklucza korzystanie z ulg i rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Nie wszyscy jednak mogą korzystać z takiej formy opodatkowania. PIT-36L nie złożą osoby, które świadczą usługi na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym dla niego w ramach stosunku pracy w tym samym roku podatkowym.

PIT-28 - dla ryczałtowców

Deklaracja ta dotyczy tych przedsiębiorców, którzy uzyskali przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Głównie są to wpływy z uzyskane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub działalności w formie spółki cywilnej, pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy najmu czy dzierżawy. Przedsiębiorca rozliczający się na formularzu PIT-28 nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani skorzystać z ulgi prorodzinnej, za to może skorzystać z ulgi internetowej oraz ulgi z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego.

PIT-16A - karta podatkowa

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opodatkować swoją działalność kartą podatkową, mają obowiązek złożyć PIT-16A. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.Wskazuje się w niej wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w ubiegłym roku podatkowego.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >