Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Jaki PIT składa przedsiębiorca? Wyjaśniamy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:14

Jaki PIT składa przedsiębiorca? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jaki PIT składa przedsiębiorca?

Jaki PIT składa przedsiębiorca? Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od wybranej metody opodatkowania i od tego, w jaki sposób przedsiębiorca prowadzi swoją działalność gospodarczą.

PIT- 36 - działalność na zasadach ogólnych

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych powinien zeznanie podatkowe złożyć na najpopularniejszym formularzu, czyli deklaracji PIT-36. Jego dochody są wtedy opodatkowane według stawki 18% i 32% (w przypadku przekroczenia I progu podatkowego). Przy rozliczaniu się w tej formie istnieje możliwość rozliczenia na nim również innych osiągniętych przychodów, np. tych pochodzących z etatowej pracy, zlecenia czy umowy o dzieło. Na PIT-36 można rozliczać się razem z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystać z ulg podatkowych.

PIT-36L - podatek liniowy

PIT-36L składają przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy, czyli jednolitą stawkę podatku 19%, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Jest to bardzo korzystne wyjście dla osób, które osiągają wysoki dochód. PIT-36L wyklucza korzystanie z ulg i rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Nie wszyscy jednak mogą korzystać z takiej formy opodatkowania. PIT-36L nie złożą osoby, które świadczą usługi na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym dla niego w ramach stosunku pracy w tym samym roku podatkowym.

PIT-28 - dla ryczałtowców

Deklaracja ta dotyczy tych przedsiębiorców, którzy uzyskali przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Głównie są to wpływy z uzyskane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub działalności w formie spółki cywilnej, pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy najmu czy dzierżawy. Przedsiębiorca rozliczający się na formularzu PIT-28 nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani skorzystać z ulgi prorodzinnej, za to może skorzystać z ulgi internetowej oraz ulgi z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego.

Tagi: Podatek PIT