BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Innowacyjny i najbardziej ekologiczny sklep Decathlonu stanął w Olsztynie

25 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Takiego miejsca nie było ani w Olsztynie, ani w Polsce — przekonują przedstawiciele sieci Decathlon. Zapewniają, że dzięki wprowadzonym innowacjom emisja CO2 w sklepie zimniejszy się aż o 70%., a koszty eksploatacyjne za wodę i prąd obniżą się o 60%

Decathlon otworzył najbardziej ekologiczny i przyjazny mieszkańcom sklep w Olsztynie. Innowacyjne rozwiązania to m.in. panele słoneczne, ławki solarne czy turbiny wiatrowe. Obok sklepu jest dostępne dla wszystkich mieszkańców boisko, a także ładowarka do aut elektrycznych.

Innowacje dla ochrony środowiska

Sklep stworzony został według idei eko konceptu i naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają za zadanie przyczyniać się do ochrony środowisko. Zaopatrzono go w system odzyskiwania wody, dzięki któremu deszczówka będzie nawadniać rośliny znajdujące się na parkingu. Takie rozwiązanie zapobiegnie m.in. powodziom, obniżaniu się poziomu wody gruntowej czy przeciążeniom w wyniku burzy. 

Kolejną innowacją jest system BMS, zapewniający zdalne wsparcie konserwatorów przez eksperta, obniżając liczbę usterek aż o 85 proc. Jak pisze Business Insider Polska, na południowo-wschodniej elewacji zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a na dachu umieszczono turbiny wiatrowe, które wytwarzają 8 620 kWh w rok. Pozwoli to na niezależność energetyczną sklepu i zmniejszenie emisji CO2. Pozwoli to zaoszczędzić w ciągu 10 lat aż 885 000 zł.

Olsztyński Decathlon jako dobry sąsiad

Poza ekologicznymi rozwiązaniami Decathlon również chce nawiązać dobre stosunki z lokalną społecznością. Nie tylko zdecydował się udostępnić swój parking mieszkańcom pobliskiego osiedla, ale również stworzył ogólnodostępne, wielofunkcyjne i podświetlane boisko dla Olsztynian. Co więcej, Decathlon zadbał o to, aby po treningu można było wziąć prysznic i zbudował odpowiednie sanitaria. Planuje się, że na boisku będą organizowane treningi i sportowe aktywności dla mieszkańców miasta. 

“Niebieski jest nowym zielonym”

W ramach realizacji strategii „Decathlonowy Niebieski jest Nową Zielenią” prowadzono również projekt "hang up”, dzięki któremu m.in. w 2017 roku oddano do recyklingu 160340 kg wieszaków oraz zasadzono w Kutnie, najsłabiej zalesionym obszarze Polski, 330 drzew! 

Pierwszy sklep firmy Decathlon w Polsce powstał w 2001 r. na warszawskim Targówku. Olsztyn jest ostatnią stolicą województwa, która sklepu Decathlon jeszcze nie miała.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >