Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk? Aż trudno uwierzyć, że konto bankowe może wyświetlać tyle zer
Maria Glinka
Maria Glinka 16.05.2020 02:00

Ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk? Aż trudno uwierzyć, że konto bankowe może wyświetlać tyle zer

Ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk?
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk?

Na pytanie, ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk, trudno znaleźć odpowiedź. Ostatni raz na liście 100 najbogatszych Polaków pojawili się w 2018 r., zajmując pierwsze miejsce. Według danych dwutygodnika Forbes Dominika Kluczyk zajmuje wyższą lokatę w zestawieniu niż jej młodszy brat.

Wszystko dzięki korzystnemu podziałowi majątku po zmarłym w 2015 r. Janie Kulczyku. Córka przejęła Polenergię, a syn Ciech – i to aktywa tych spółek zadecydowały, że zarobki Dominiki Kluczyk są wyższe. W skali majątku jest to jednak „niewielka różnica” i wynosi 217 mln zł.

Równe przychody w 2018 r.

Forbes wyliczył, że majątek Dominiki Kulczyk jest szacowany na ok. 6,8 mld zł. Źródeł tak dużej kwoty należy upatrywać jednak również poza Polenergią – część pieniędzy pochodzi także ze sprzedaży akcji południowoafrykańskiego browaru SABMiller.

Również „Wprost” ujawnia, ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk. W specjalnym wydaniu rankingu najbogatszych Polaków 30-lecia w 2019 r. przychody rodzeństwa były identyczne – obydwoje mieli na kontach po 9 mld zł.

Ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk? Na to mają wpływ ich inne przedsięwzięcia

Skąd ta nadwyżka względem 6,8 mld zł w przypadku Dominiki Kulczyk i zapewne jeszcze większej w zarobkach jej brata? To, ile zarabiają Dominika i Sebastian Kulczyk, zależy także od prowadzonych przez nich działalności.

Dominika Kulczyk jest założycielką i prezeską Kulczyk Foundation – organizacji pomocowej, która od 2013 r. stara się rozwiązywać problemy najbardziej potrzebujących społeczności. Projekty stowarzyszenia przedstawia zrealizowany we współpracy z TVN program „Efekt Domina”. Jednak związku pomocowym charakterem działalności trudno dopatrywać się w niej aż tak dużego źródła przychodów. Poza tym Kulczyk jest założycielką Grupy Firm Doradczych Values, która specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń w dziedzinie psychologii biznesu.

Krytyka Polityczna podaje, że Dominika Kulczyk zakupiła ostatnio dom w Londynie o wartości 57 mln funtów (300 mln zł). Jednak przy fortunie szacowanej na 9 mld zł i 1281. miejscu w rankingu najbogatszych osób na świecie stać ją na jeszcze 29 takich posiadłości. Przeciętny Polak, zarabiający 4,9 tys. miesięcznie brutto musiałby odkładać pieniądze przez 7100 lat, aby mógł sobie pozwolić na tej klasy dom w Wielkiej Brytanii.

Z kolei Sebastian Kulczyk jest założycielem funduszu Manta Ray VC, inwestującego w spółki technologiczne i twórcą programu akceleracyjnego InCredibles. Kluczowym aktywem Kulczyka są udziały w Autostradach Wielkopolskich. Ponadto posiada akcje spółek surowcowych (San Leon, Centar, Starta), co ma zapewne wpływ na ostateczny kształt jego pojemnego konta bankowego.