Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Iga Świątek pokonana w Australian Open. 19-latka i tak zarobiła ogromne pieniądze
Maria Glinka
Maria Glinka 14.02.2021 01:00

Iga Świątek pokonana w Australian Open. 19-latka i tak zarobiła ogromne pieniądze

Iga Świątek na Australian Open
WILLIAM WEST/AFP/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile w Australian Open zarobiła Iga Świątek

  • Jakie są stawki dla zwycięzców

  • Jakie są nagrody w grze mieszanej

Iga Świątek poza turniejem. Na jej konto i tak wpłynęła pokaźna suma

Iga Świątek przegrała w IV rundzie Australian Open z Rumunką Simoną Halep (3:6, 6:1, 6:4). Polska tenisistka, typowana przez ekspertów do grona potencjalnych zwycięzców tegorocznego Wielkiego Szlema, nie kryła rozczarowania porażką.

- Jestem trochę zawiedziona. Pierwszy set był w moim wykonaniu niemal idealny, choć może nie tak jak na French Open. Grałam dobrze. Potem Simona zmieniła taktykę i trudno było mi kontrolować moje uderzenia. W drugim secie czułam, że nie mam wystarczająco dużo energii, więc próbowałam zachować ją na trzeci set. Gdy w trzeciej partii straciłam podanie, to nie mogłam przełamać – przyznała Iga Świątek w trakcie pomeczowej konferencji.

Tegoroczny wynik jest identyczny jak rezultat, który Iga Świątek osiągnęła w ubiegłorocznej edycji Australian Open. Porażka z Halep oznacza koniec szans na poprawę rankingowej pozycji. Onet podaje, że Iga Świątek będzie notowana w rankingu WTA co najwyżej na 17 pozycji.

Jednak polska tenisistka może zaliczyć występ na australijskich kortach do udanych, zwłaszcza w kontekście finansowym. Tuż przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Australian Open organizatorzy ogłosili zwiększenie puli nagród dla zawodników do 80 mln dolarów australijskich.

Portal sport.se.pl podaje, że premia za występ w I rundzie wynosi 100 tys. AUD. Z kolei za awans do rundy II zawodnikom należy się 150 tys. AUD, do rundy III - 215 tys. AUD, a do rundy IV - 320 tys. AUD. Tym samym Iga Świątek zakończyła turniej z kwotą 785 tys. AUD (ok. 2,25 mln zł).

To zdecydowanie niższe stawki niż nagroda pieniężna, którą Iga Świątek odebrała za zwycięstwo we French Open. Portal sport.tvp.pl podaje, że już po awansie do finału polska tenisistka mogła liczyć na co najmniej 800 tys. euro. Triumf na kortach Rollanda Garrosa przełożył się dodatkowy zysk rzędu 1,6 mln euro (ponad 7,2 mln zł).

Iga Świątek nadal ma szanse na sukces

Ile Iga Świątek mogłaby zarobić, gdyby niedzielny pojedynek z Halep potoczył się na jej korzyść? Portal sportowefakty.wp.pl donosi, że za udział w ćwierćfinale uczestnikom należy się 525 tys. AUD. Półfinaliści inkasują z kolei 850 tys. AUD. Na laureata drugiego miejsca w turnieju czeka nagroda rzędu 1,5 mln AUD, a na zwycięzcę - 2,750 mln AUD.

Mimo porażki w grze pojedynczej Iga Świątek ma jeszcze szanse zawalczyć o najwyższe trofeum w tzw. mikście. 19-letnia tenisistka występuje w grze mieszanej u boku Łukasza Kubota.

Para polskich tenisistów ma na swoim koncie już pierwszy sukces - wygraną w I rundzie. Kolejny etap zmagań ma odbyć się we wtorek 17 lutego. Zwycięzcy najbliższego pojedynku awansują do ćwierćfinału.

Ile mogą zarobić Iga Świątek i Łukasz Kubot na grze mieszanej? Jak dotąd wzbogacili się w sumie o 6 250 AUD. Za rundę II należy się 12 tys. AUD, za ¼ finału – 24 tys. AUD, a za półfinał – 45 tys. AUD. Jeżeli Iga Świątek i Łukasz Kubot zameldują się w finale miksta to będą mogli liczyć na dodatkowe 85 tys. AUD. Za triumf w grze mieszanej otrzymaliby 150 tys. AUD. Wszystkie te kwoty są do podziału między dwóch zawodników.