BiznesINFO.pl Finanse Niezwykle blisko do likwidacji monet groszowych
Biznesinfo.pl

Niezwykle blisko do likwidacji monet groszowych

24 września 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Grosze nie do ruszenia

Grosze szybko nie znikną z naszych portfeli. Możliwe jednak, że będziemy niedługo płacić bardziej “okrągłe” sumy za zakupy, jak zapowiedział wiceminister finansów Leszek Skiba. W odniesieniu do interpelacji Pawła Pudłowskiego (PO-KO), w której pytał on m.in. o to, czy resort finansów myśli nad wycofaniem z obiegu monet o najmniejszych nominałach, Skiba odpowiedział, że ani jego ministerstwo ani Narodowy Bank Polski nie prowadzą prac w zakresie wycofania “groszy”. Zapowiedział za to, że być może zostanie wprowadzone inne rozwiązanie.

"W sytuacji ewentualnej decyzji w odniesieniu do monet o najniższych nominałach, jednym ze scenariuszy, który może być brany pod uwagę, jest wprowadzenie ustawy o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych. Wewnętrzne analizy przeprowadzone przez NBP, oparte m.in. na wynikach ankiety telefonicznej skierowanej do ograniczonej grupy przedsiębiorców w zakresie dotyczącym ewentualnego przyjęcia ustawy o zaokrąglaniu kwot płatności gotówkowych wskazują, że w przypadku wprowadzenia ustawy o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych, niewielka liczba przedsiębiorstw zdecyduje się na zaokrąglenie cen i prawdopodobnie wpływ ten na wzrost inflacji zostanie skompensowany przez inne podmioty zamierzające zaokrąglić końcówki groszowe w dół w celu zwiększenia konkurencyjności swoich ofert" - poinformował wiceminister.

Przypomniał on również, że bank centralny już w 2014 r. ograniczył koszty emisji monet o najniższej wartości nominalnej, tj. 1 gr, 2 gr i 5 gr, przez zmianę materiału, z którego sa wykonywane, z mosiądzu manganowego na stal powlekaną mosiądzem.

Urządzenie do wymiany monet

Leszek Skiba poinformował również, że o pilotażowo uruchomionym samoobsługowym urządzeniu umożliwiającym zamianę monet, które stoi w sali operacyjnej Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie. Przy jego pomocy możliwa jest szybka zamiana dużej ilości bilonu na znaki pieniężne o odpowiednio wysokich nominałach, poprzez samodzielnie wsypanie do urządzenia wymieszanych polskich monet od 1 gr do 5 zł" - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie