BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na południu Polski przedwczoraj odbyły się wybory uzupełniające. Znamy już frekwencje, zaskoczy wielu

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Frekwencja w niedzielnych wyborach uzupełniających była zróżnicowana. Zaskakująco wysoki odsetek mieszkańców głosował w Obrzycku (woj. wielkopolskie) – przy urnach wyborczych pojawiło się ponad 41. uprawnionych. Jest to jedna z gmin, która mimo pand

Frekwencja zróżnicowana

Frekwencja w wyborach uzupełniających, które odbyły się w niektórych gminach w ubiegłą niedzielę, może być zadziwiająca. Najwyższą zanotowano w Obrzycku – 41 proc., która jest niewiele niższa niż frekwencja z 2018 r., kiedy do urn poszło 55 proc. głosujących.

W innych miejscowościach odsetek osób uprawnionych, które zdecydowały się odwiedzić lokale wyborcze w czasie pandemii, jest zdecydowanie niższy.

W gminie Nowa Dęba frekwencja wyniosła 19 proc., a w Medyce – 27,5 proc. (woj. podkarpackie). Niewielu wyborców oddało głos również w powiecie gliwickim na Śląsku – zaledwie 17,6 proc. uprawnionych, czy Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) – 24,95 proc.

Wzmożone środki ostrożności

Wybory do Rady Gminy Wielowieś na Śląsku były zaplanowane na 5 kwietnia. Jednak ze względu na stan epidemii wojewoda Jarosław Wieczorek zmienił ich termin najpierw na 19 kwietnia, a następnie na 26 kwietnia. Identyczna sytuacja miała miejsce w Aleksandrowie Kujawskim – podaje polsatnews.pl.

Ostatecznie wojewoda śląski podjął decyzję o organizacji wyborów z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i przestrzegając wzmożonych zasad bezpieczeństwa. Członkowie komisji zachowali wymagany odstęp i byli wyposażeni w maseczki, przyłbice ochronne i jednorazowe rękawiczki. Zapewniono również środki dezynfekcyjne, rękawiczki i długopisy dla głosujących.

Podobne zasady wdrożono w innych miejscach m.in. w Obrzycku, którego mieszkańcy najliczniej zgromadzili się pod lokalem wyborczym. Organizatorzy elekcji zadbali także o dezynfekcję rąk wyborców jeszcze przed wejściem do Zespołu Szkół, w którym oddawali głosy.

10 maja podwójne głosowanie?

W gminie Wielowieś w wyborach na radnego zwyciężył Piotr Kiełbasa, na którego głosowało 46 wyborców. Jego kontrkandydat Piotr Solka zdobył zaledwie 9 głosów. W Aleksandrowie Kujawskim mieszkańcy wybrali burmistrza, którym został Arkadiusz Gralak (PSL) – zdobył 1432 głosy spośród wszystkich 2362 oddanych.

W Obrzycku odbyły się wybory na burmistrza, których nie udało się rozstrzygnąć. W drugiej turze wezmą udział: Igor Kołoszuk (301 głosów) oraz Ryszard Paech (183 głosy). Jej termin jest zaplanowany na dzień 10 maja, w którym być może odbędą się również wybory prezydenckie.

Jeżeli głosowanie w sprawie nowej głowy państwa nie zostanie przesunięte to w Obrzycku dojdzie do bezprecedensowej sytuacji, w której mieszkańcy będą wybierać jednocześnie dwóch przedstawicieli władzy prawdopodobnie w różny sposób - prezydenta korespondencyjnie, a burmistrza tradycyjnie w lokalu wyborczym.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >