Frekwencja w wyborach uzupełniających w czasie pandemii
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 28 Kwietnia 2020

Na południu Polski przedwczoraj odbyły się wybory uzupełniające. Znamy już frekwencje, zaskoczy wielu

Frekwencja w niedzielnych wyborach uzupełniających była zróżnicowana. Zaskakująco wysoki odsetek mieszkańców głosował w Obrzycku (woj. wielkopolskie) – przy urnach wyborczych pojawiło się ponad 41. uprawnionych. Jest to jedna z gmin, która mimo pandemii, zdecydowała się na przeprowadzenie elekcji.

Frekwencja zróżnicowana

Frekwencja w wyborach uzupełniających, które odbyły się w niektórych gminach w ubiegłą niedzielę, może być zadziwiająca. Najwyższą zanotowano w Obrzycku – 41 proc., która jest niewiele niższa niż frekwencja z 2018 r., kiedy do urn poszło 55 proc. głosujących.

W innych miejscowościach odsetek osób uprawnionych, które zdecydowały się odwiedzić lokale wyborcze w czasie pandemii, jest zdecydowanie niższy.

W gminie Nowa Dęba frekwencja wyniosła 19 proc., a w Medyce – 27,5 proc. (woj. podkarpackie). Niewielu wyborców oddało głos również w powiecie gliwickim na Śląsku – zaledwie 17,6 proc. uprawnionych, czy Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) – 24,95 proc.

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

Wzmożone środki ostrożności

Wybory do Rady Gminy Wielowieś na Śląsku były zaplanowane na 5 kwietnia. Jednak ze względu na stan epidemii wojewoda Jarosław Wieczorek zmienił ich termin najpierw na 19 kwietnia, a następnie na 26 kwietnia. Identyczna sytuacja miała miejsce w Aleksandrowie Kujawskim – podaje polsatnews.pl.

Ostatecznie wojewoda śląski podjął decyzję o organizacji wyborów z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i przestrzegając wzmożonych zasad bezpieczeństwa. Członkowie komisji zachowali wymagany odstęp i byli wyposażeni w maseczki, przyłbice ochronne i jednorazowe rękawiczki. Zapewniono również środki dezynfekcyjne, rękawiczki i długopisy dla głosujących.

Podobne zasady wdrożono w innych miejscach m.in. w Obrzycku, którego mieszkańcy najliczniej zgromadzili się pod lokalem wyborczym. Organizatorzy elekcji zadbali także o dezynfekcję rąk wyborców jeszcze przed wejściem do Zespołu Szkół, w którym oddawali głosy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Dramatyczny apel dyrektora szpitala. Auto wjechało w wózek z 1,5-rocznymi bliźniakami

10 maja podwójne głosowanie?

W gminie Wielowieś w wyborach na radnego zwyciężył Piotr Kiełbasa, na którego głosowało 46 wyborców. Jego kontrkandydat Piotr Solka zdobył zaledwie 9 głosów. W Aleksandrowie Kujawskim mieszkańcy wybrali burmistrza, którym został Arkadiusz Gralak (PSL) – zdobył 1432 głosy spośród wszystkich 2362 oddanych.

W Obrzycku odbyły się wybory na burmistrza, których nie udało się rozstrzygnąć. W drugiej turze wezmą udział: Igor Kołoszuk (301 głosów) oraz Ryszard Paech (183 głosy). Jej termin jest zaplanowany na dzień 10 maja, w którym być może odbędą się również wybory prezydenckie.

Jeżeli głosowanie w sprawie nowej głowy państwa nie zostanie przesunięte to w Obrzycku dojdzie do bezprecedensowej sytuacji, w której mieszkańcy będą wybierać jednocześnie dwóch przedstawicieli władzy prawdopodobnie w różny sposób - prezydenta korespondencyjnie, a burmistrza tradycyjnie w lokalu wyborczym.

Pracujesz z domu? Oferują ci dodatek pieniężny, wystarczy spełniać jeden warunek i złożyć wniosekPracujesz z domu? Oferują ci dodatek pieniężny, wystarczy spełniać jeden warunek i złożyć wniosekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kasjerka Biedronki zakażona koronawirusem. Zaniepokojeni klienci piszą maile
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News